Teherán - Írán dnes začal se zavážením jaderného paliva do elektrárny v Búšehru. Přiblížila se tak chvíle, kdy spustí tamní nukleární reaktor a rozšíří řady zemí, využívajících atomovou energii.
Palivové tyče Íránci převezli k reaktoru už v srpnu, pak ale práce na spuštění elektrárny přerušili kvůli blíže nespecifikovaným "technickým problémům."
S výstavbou lehkovodního reaktoru v Búšehru Íránu pomáhalo od konce devadesátých let Rusko. Kontrakt v hodnotě více než miliardy dolarů byl realizován i přes mezinárodní sankce, které na islámskou republiku uvalila Rada bezpečnosti OSN.
Týkají s podezření, že íránský jaderný výzkum - hlavně obohacování uranu - má za cíl sestrojení jaderné bomby. Írán to popírá.
Do búšehrského reaktoru technici vloží celkem 160 palivových tyčí, elektrárna se rozjede do plného provozu na začátku příštího roku.
Búšehr nicméně nemá pro vojenské využití jaderné energie velký význam. Podle smlouvy si Rusko vezme zpět vyhořelé palivové články, které by mohly být využity k získání obohaceného uranu.
Zástupci USA a Evropské unie by se měli s iránskými vyjednavači znovu setkat na začátku příštího roku. Tématem bude znovu sporný jaderný program.
Ten považuje za hrozbu pro svoji existenci Izrael, jehož politici tvrdí, že nepřipustí, aby Írán vlastnil atomové bomby.