Kritizovaný Búšehr je hotov, Írán ho spustí v srpnu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
27. 6. 2011 16:10
Jadernou elektrárnu pomáhalo stavět Rusko, Západ se bojí zneužití k vojenským účelům
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Moskva - Jaderná elektrárna v Búšehru na jihozápadě Íránu, na jejíž výstavbě se významně podílelo Rusko a která je trnem v oku Západu, bude do plného provozu uvedena během srpna.

Novinářům to v Moskvě řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Elektrárna je prakticky hotová, počátkem května byla poprvé pokusně spuštěna v minimálním režimu bez připojení k rozvodné síti.

Búšehr má výkon tisíc megawattů a pokrýt by měl půl druhého procenta íránské spotřeby elektrické energie. Západ ale budování elektrárny opakovaně kritizoval, především s ohledem na neprůhledný íránský jaderný program.

Rusko podezření odmítlo s tím, že každá země má právo na mírové využití jaderné energie.

Spuštění elektrárny byl Írán nucen několikrát odložit. Loni se spekulovalo o tom, že by za problémy mohl stát počítačový virus Stuxnet vyvinutý Spojenými státy a Izraelem. Letos v únoru Írán na doporučení dohlížejících ruských odborníků musel z "bezpečnostních důvodů" vyjmout palivo z reaktoru, aby podrobil palivové tyče novým technickým testům.

"Projekt je ukončen, všechny systémy jsou vyladěny. Závisí na správě elektrárny, kdy zmáčkne tlačítko," řekl novinářům Rjabkov. "Pokud se tak stane na začátku srpna, bude to odpovídat předpokladům ruské i íránské strany. Bude-li to o pár dní později, nic hrozného se nestane," dodal ruský diplomat.

Rusko búšehrskou elektrárnu považuje za příspěvek k upevnění režimu nešíření jaderných zbraní, dodal ještě Rjabkov.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Bělorusko označilo opoziční televizní kanál Belsat za extremistický, úřady zablokovaly jeho stránky i účty

Běloruský soud v úterý označil opoziční televizní kanál Belsat, který obsáhle informoval o demonstracích proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi po loňských volbách, za extremistický. Běloruské úřady podle agentury AP následně oznámily, že zablokovaly jeho webové stránky a všechny jeho účty na sociálních sítích v Bělorusku.

Rozhodnutí soudu ve městě Gomel se zakládalo na vyšetřování, které vedlo běloruské ministerstvo vnitra, sdělila mluvčí ministerstva Olga Čemodanovová. Proč byl obsah zpravodajství polského televizního kanálu zaměřeného na Bělorusko Belsat shledán extremistickým, není z vyjádření Čemodanovové jasné. Mluvčí pouze varovala, že za sdílení obsahu médií, která jsou považována za extremistická, hrozí pokuta či vězení v délce až 15 dnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy