Sankce v praxi: íránské miliardy nesmějí opustit Koreu

Zahraničí Zahraničí
3. 8. 2011 19:30
USA tlačí na banky a tak má Soul v rukou 5 miliard dolarů, patřících Íránu
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. | Foto: Reuters

Soul - Íránské peníze se ocitly v pasti korejských bank. Kvůli americkým sankcím bude na účtech v Soulu na konci roku přebývat až 5 miliard dolarů, s nimiž Teherán nemůže manipulovat. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na zdroje uvnitř korejské vlády.

Kuriózní situace ukazuje, jak umějí být mezinárodní sankce efektivní. Díky nim chce Washington izolovat Írán a donutit ho tak, aby zrušil svůj jaderný program. .

Jak se dostat k penězům?

Sankce schválené americkou vládou se netýkají zahraničních rafinérií, jež surovou ropu od Íránu nakupují. Restrikce nicméně zásadně komplikují práci mezinárodních bank, jež by chtěly peníze poslat v tvrdé měně přímo na účty islámské republiky. Přitom právě polovina příjmů íránské vlády pochází přesně z takového zdroje.

Barack Obama podepisuje sankce proti Íránu.
Barack Obama podepisuje sankce proti Íránu. | Foto: Reuters

Například tento týden: indická rafinérie začala posílat okolo pěti miliard dolarů, které Íránu dluží. Jak peníze doručit? Odpověď na tuto otázku hledali Indové celých sedm měsíců.

Pro Teherán jsou sankce nepřijatelné. Obhajuje se tím, že jaderný program je pro něj zásadně důležitý.

Jižní Korea patří mezi hlavní zákazníky Íránu. Celosvětově platí za pátého největšího importéra ropy na světě. Země nemá prakticky žádné nerostné suroviny a tak do asijské ekonomiky proudí z Íránu každý den okolo 230 000 barelů ropy. Opačným směrem peníze nejdou. Zůstávají na účtech přímo v Jižní Koreji. Už teď je na nich podle agentury Reuters okolo čtyř miliard dolarů.

Účty jsou vedeny v korejské měně won. Jak už bylo řečeno, výměna za dolary a eura není kvůli tlaku Američanů možná.

"Íránská centrální banka zatím peníze ponechává na korejských účtech. Doufá, že si je bude moci vyzvednout až se sankce uvolní," řekl Reuters zdroj z Bank of Korea.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Chovateli v Ostravě utekl krokodýl, po nebezpečném zvířeti pátrá policie

Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. Sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o útěku zvířete dozvěděla dnes před 12:00, ze zahrady krokodýl utekl zřejmě v sobotu odpoledne. Jde o druh krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis).

"Vzhledem k tomu, že zvíře je už dva dny bez potravy, může být pro veřejnost nebezpečné. Dle konzultace s odborníkem by mohl začít vyhledávat vodní toky, případně se uschovat v listnatém terénu, kde je stín," uvedla Michalíková. Po krokodýlovi podle ní pátrají policisté speciální pořádkové jednotky s policisty z obvodního oddělení.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy