Teherán, Washington - Íránská vláda schválila výstavbu deseti nových zařízení na obohacování uranu. Prvních pět se má začít budovat do dvou měsíců. Kabinet tak učinil navzdory tlaku západních mocností, které se snaží přimět Teherán, aby své jaderné aktivity ukončil. Naposledy k tomu v pátek rezolucí vyzvali guvernéři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).
Vláda na nedělním zasedání pověřila Íránskou organizaci pro jadernou energii, aby zahájila výstavbu pěti zařízení na obohacování uranu na místech, která pro to již byla vybrána. Současně má navrhnout dalších pět lokalit, kde by tato zařízení vznikla v budoucnu.
Každé z nich má svou velikostí odpovídat provozu u Natanzu, kde již Teherán uran obohacuje. Podle MAAE tam už instaloval 8600 centrifug, k obohacování ale zatím využívá jen 4000 z nich. Celkem má toto zařízení kapacitu 54.000 centrifug.
Jednání se zúčastnil i íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, který oznámil, že vláda se zabývala plánem obohacovat uran na 20 procent. Dosud ho obohacuje jen na 3,5 procenta. Ročně by měla podle Ahmadínežáda vyprodukovat 250 až 300 tun jaderného paliva. K tomu ale prý bude potřebovat na půl milionu centrifug, které mají mít větší rychlost než ty stávající.
"Máme se světem přátelské vztahy, ale současně nenecháme nikoho, aby jen o píď poškodil íránská národní práva," prohlásil Ahmadínežád.
Rozhodnutí íránské vlády přišlo jen dva dny poté, co guvernéři MAAE přijali rezoluci, která požaduje, aby Írán okamžitě přestal obohacovat uran v donedávna utajovaném novém provozu a aby tento svůj projekt zmrazil. Panují totiž obavy, že by Íránci mohli v těchto zařízeních připravovat materiál pro jadernou bombu.
Mluvčí MAAE Gillian Tudorová nechtěla oznámení komentovat. Připustila ale, že může vyvolat další zhoršení vztahů mezi Teheránem a Západem. Nejmenovaný vysoký představitel MAAE to podle agentury Reuters považuje za reakci na páteční rezoluci, "která musela přijít". Netuší prý ale, do jaké míry je tento plán reálný, nebo Íránci neblufují.
Pokud Teherán začne nová zařízení stavět, znovu poruší závazky ukončit veškeré své jaderné aktivity, reagovalo podle agentury AFP americké ministerstvo zahraničí. Írán kvůli tomu čelí i několikerým sankcím Rady bezpečnosti OSN.