Inspiroval film Hotel Rwanda, doma ho zatkli. Rodina Paula Rusesabagina žádá o pomoc

ČTK ČTK
1. 10. 2020 22:18
Rodina Paula Rusesabagina, jehož činy se staly inspirací pro hollywoodský film Hotel Rwanda, dnes vyzvala Evropskou unii, Belgii a Spojené státy, aby apelovaly na jeho propuštění z věznice ve Rwandě, napsala agentura Reuters.
Foto: Reuters

Muž, který byl ve filmu vylíčen jako hrdina, protože před smrtí zachránil více než 1200 lidí, nyní čelí v Kigali obvinění z terorismu a dalších činů vztahujících se ke genocidě ve Rwandě v roce 1994. Koncem září se před soudem k části obvinění přiznal.

Rusesabagina, který žil jako politický disident v exilu ve Spojených státech a v Belgii, se v srpnu vrátil do Rwandy, kde byl zatčen a obviněn. Jeho případ vyvolal značnou mezinárodní pozornost díky tomu, že jeho příběh o tom, jak během genocidy chránil hosty z etnika Tutsiů, inspiroval populární hollywoodský film.

Dosud nebylo jasné, jaké byly okolnosti jeho návratu do Rwandy. Podle prohlášení rodiny byl do země vylákán trikem, když nasedl do soukromého letadla, o němž předpokládal, že ho dopraví do Burundi. Místo toho přistáli ve Rwandě, kde byl ihned zatčen. Po obvinění neměl možnost si sám vybral obhájce a místo toho mu právní tým určila rwandská vláda.

Násilí ve Rwandě vypuklo v dubnu 1994 a za sto dní bylo povražděno na 800 000 etnických Tutsiů a umírněných Hutuů. Na masakrech se podílela skupina Demokratické síly pro osvobození Rwandy (FDLR).

Rusesabagina přiznal, že se podílel na založení ozbrojeného křídla FDLR, jak uvádí prokuratura. Nepopřel, že se skupina dopustila zločinů, ale on sám prý působil jen v roli diplomata. Ke 13 bodům obvinění patří také financování terorismu, spoluúčast na vraždě a nábor dětských vojáků. V případě usvědčení obžalovanému hrozí 25 let vězení.

Šestašedesátiletý Rusesabagina patří ke kritikům prezidenta Paula Kagameho, má belgické občanství a povolení k trvalému pobytu ve Spojených státech.

Hollywoodský snímek Hotel Rwanda měl premiéru deset let po masakrech a pojednává o skutečné události, kdy Rusesabagina jako manažer luxusního hotelu využil kontaktů s elitními Hutuy a poskytl přístřeší bezbranným uprchlíkům. Zachránil jich 1268. V USA mu byla udělena prezidentská medaile, rwandské úřady ho ale kritizují za komentáře o údajném porušování lidských práv Kagameho vládou.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy