Uvedly to dnes místní úřady, podle nichž to svědčí o úzké spolupráci mezi Al-Káidou a regionální extremistickou organizací Jemaah Islamiyah (JI), která je z útoků obviňována.
Peníze pocházeí od Al-Káidy
Peníze na útoky, k nimž v této nejlidnatější muslimské zemi světa dochází od roku 2002 každoročně, byly dodávány prostřednictvím poslů vůdcům JI, řekl na okraj mezinárodní konference o boji proti terorismu plukovník Petrus Reinhard Golose z indonéských protiteroristických jednotek.
"Pocházely od šéfa Al-Káidy," sdělil Golose, který odmítl upřesnit, zda má na mysli přímo Usámu bin Ládina.
Terčem většinou turisté
JI se přisuzují atentáty na noční kluby na ostrově Bali, které v roce 2002 připravily o život 202 lidí, většinou australských turistů, dále útoky v metropoli Jakartě z let 2003 a 2004, jež si dohromady vyžádaly 21 mrtvých, a série tří sebevražedných atentátů na restaurace na Bali z loňského října, při nichž zahynulo více než 20 osob.
Golose nesdělil, z jaké země finance pocházely, předávány byly však prý přes Thajsko a Malajsii.
"Pro první pumový útok na Bali bylo posláno 30 000 dolarů. A pro bombový útok na hotel Marriott v Jakartě v roce 2003 to byly desítky tisíc dolarů," dodal s tím, že prostředky, které po těchto násilných akcích zbyly, byly použity na atentát na australské velvyslanectví v Jakartě v roce 2004.
Podle Goloseho se několik zástupců Jemaah Islamiyah sešlo v Afghánistánu přímo s bin Ládinem a před provedením útoků s ním podepsalo blíže neupřesněné dohody.