Jakarta - Indonéský soud dnes poslal dva předáky radikální islamistické organizace Džemá'a Islamíja (JI) na 15 let do vězení za to, že přímo napomáhali teroristickým činům, když u sebe přechovávali hledané osoby a ilegálně držené zbraně.
Odsouzenými jsou Abu Dujana, údajný vůdce vojenského křídla organizace s vazbami na Al-Káidu, a Zarkasih, který působil coby "emír", nejvyšší duchovní vůdce JI, v letech 2005-2007.
Oba byli dopadeni loni v červnu. Představitelé indonéských bezpečnostních složek to tehdy označovali za těžkou ránu pro nejnebezpečnější teroristickou buňku v regionu, která má na svědomí mimo jiné pumové útoky na noční kluby v přímořském letovisku Kuta na ostrově Bali v roce 2002, při nichž zahynulo přes 200 lidí.
Dědeček emír
Abu Dujana prošel podle žalobců výcvikem v Afghánistánu a přestože Zarkasih figuroval v hierarchii JI výše, měl to být právě on, kdo měl na aktivity řadových členů radikální organizace zásadní vliv.
Zarkasih, jemuž se také přezdívalo Mbah (v javánštině "dědeček"), obdržel podle prokuratury na konci 80. let vojenský výcvik v Pákistánu. V roce 1998 pak měl sám učit muslimské separatisty na jihu Filipín číst z mapy.
Oba muži před soudem popřeli svůj podíl na útocích, za něž nese Džemá'a Islamíja zodpovědnost. Soudci tuto organizaci také vůbec poprvé nazvali teroristickou.
Přestože vyšetřovatelé v několika zemích předložili důkazy, jež mají JI a Al-Káidu spojovat, indonéské úřady se dosud zdráhaly podniknout proti skupině právní kroky, neboť se nejedná o řádně registrovanou organizaci, nýbrž o těžko podchytitelné volné sdružení.
Čtěte také: Atentátníci z Bali se na svou popravu těší
Indonésie je nejlidnatější muslimskou zemí světa. Ačkoli většina obyvatel vyznává umírněnou, nenásilnou verzi islámu, v posledních letech se podařilo skupinám radikálů posílit svůj vliv a nalákat do svých řad především mladé frustrované muže, ochotné bojovat proti bezvěrcům a domnělým odpadlíkům od Mohamedova učení, a to i za cenu prolité krve.