Zhruba 130 lidí bylo kvůli horku převezeno do nemocnice, většinou jde o lidi nad 50 let. Teploty v nejteplejší části dne dosahují až 45 stupňů. V nejhůře zasaženém okrese Gaja úřady nařídily mezi 11:00 a 16:00 zákaz vycházení u zbytných pracovních činností.
Květen a červen bývají v Indii nejteplejšími měsíci. Teploty přesahují 40 stupňů Celsia, než zemi ochladí monzunové deště.
Heatwave kills 29 more in Bihar, death toll up to 78 https://t.co/4cesKreKQB
— TOI Cities (@TOICitiesNews) June 17, 2019
Ve státě Bihár zemřelo od začátku měsíce také 100 dětí na onemocnění mozku, které zřejmě způsobila toxická látka obsažená v exotickém ovoci liči. Dalších asi 300 dětí bylo přijato na jednotky intenzivní péče.
Úmrtí jsou hlášena ze dvou nemocnic ve městě Muzaffarpur ve státě Bihár, který je proslulý rozlehlými sady, kde se pěstuje liči. U všech dětí lékaři zjistili příznaky akutní encefalitidy (zánětu mozku), uvedl představitel místních zdravotnických úřadů Ašók Kumár Singh. U většiny pacientů byla také zaznamenána hypoglykemie, tedy pokles hladiny glukózy v krvi.
Podobné případy se v Muzaffarpuru v období mezi květnem a červencem, kdy se liči obvykle sklízí, objevují od roku 1995. V roce 2014 si nemoc vyžádala 150 lidských životů. Podobné případy byly zaznamenány rovněž v Bangladéši a ve Vietnamu.
V roce 2015 američtí vědci zveřejnili studii, podle níž záhadná úmrtí stovek indických dětí mohou souviset s konzumací velkého množství liči na lačno. Vědci poukázali na to, že liči obsahuje toxin zvaný hypoglycin, který oslabuje schopnost těla produkovat potřebnou glukózu.
Protože ve většině případů děti jedly liči hned po ránu na zahnání hladu, aniž měly před spaním večeři, hladina cukru v jejich krvi byla před konzumací ovoce už dost nízká. U některých dětí pak nastalo hypoglykemické kóma, které může bez včasné pomoci vést k poškození mozku i ke smrti.