Indičtí komunisté řekli ne jaderné smlouvě s USA

Martin Novák Martin Novák
5. 10. 2007 16:17
Dohoda o spolupráci Dillí a Washingtonu ohrožena
Šéf indických komunistů Prakáš Karát na mítinku.
Šéf indických komunistů Prakáš Karát na mítinku. | Foto: Reuters

Dillí - Co má současná Indie společného s Českou republikou?

Hádky o uzavření dohody se Spojenými státy.

Zatímco Češi se přou o výstavbu amerického radaru, v Indii je tématem spolupráce s USA v jaderném průmyslu.

Ve hře je palivo a reaktory

Dillí a Washington se už v roce 2005 dohodly, že Američané budou dodávat Indii jaderné palivo a moderní reaktory. Aby tak pomohli uspokojit prudce stoupající poptávku druhé nejlidnatější země světa po energii.

Místo očekávané průlomové dohody, která by znamenala historický posun v americko-indických vztazích, ale možná dojde k pádu indické vlády.

Demonstrace proti dohodě s USA v Dillí.
Demonstrace proti dohodě s USA v Dillí. | Foto: Reuters

Komunistická strana, na jejíž podpoře je vláda Indického národního kongresu závislá, totiž dohodu odmítá podpořit. Hrozí, že bude hlasovat proti, a vyvolá tak předčasné volby.

Ustoupit komunisté nehodlají. Dohoda by podle nich znamenala konec nezávislé indické zahraniční politiky a příliš těsně by zemi připoutala k USA.

Vláda se musí rozhodnout

"Řekli jsme jasně, že na dohodu nepřistoupíme. Nyní je na vládě, zda chce dál pokračovat, anebo zda dá přednost svému pádu," řekl agentuře Reuters jeden z vedoucích činitelů strany Hannan Mollah.

Indická komunistická strana se v posledních letech vzdala marxisticko-leninistické ideologie a profiluje se jako strana sociálně-demokratického typu. Silná je především na východě země a v Kalkatě.

Poslední volby v roce 2004 sice vyhrál Indický národní kongres, ale k zajištění většinové podpory v parlamentu musel a musí vyjednávat s komunisty. Ti v celostátním měřítku získali ve volbách 5,6 procent hlasů.

Pochyby amerických zákonodárců

Určité pochybnosti o dohodě ale panují i na druhé straně. Americká Sněmovna reprezentantů schválila nezávaznou rezoluci, která vyzývá prezidenta George Bushe k vyjasnění některých aspektů smlouvy.

USA se chystají dodávat asijskému gigantovi palivo i reaktory i přesto, že Indie vyrobila a vlastní atomovou bombu a že není singnatářem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

Indie a Spojené státy neměly v době studené války příliš přátelské vztahy, Dillí se spíše orientovalo na Sovětský svaz. V posledních letech se ale obě země podstatně sblížily.

Indie vyzkoušela svoji první jadernou bombu v roce 1998, krátce poté učinil totéž i její rival Pákistán.

 

Právě se děje

Další zprávy