Dominika Perlínová
30. 9. 2023 11:04
Slovensko si v sobotu volí nový parlament, podle analytiků se jedná o jedny z nejdůležitějších voleb posledních let. Před lidmi leží dvě protichůdné vize, jedna by zemi přiblížila západní Evropě, druhá by ji posunula směrem k Rusku. Ať ale vyhraje kdokoliv, bude budování vládních koalic nesmírně složité, protože kromě protichůdných vizí budoucnosti mají mezi sebou politici i osobní spory.
Kdo by mohl jít s Ficem
Předvolební průzkumy slovenských předčasných parlamentních voleb se přestaly zveřejňovat ve čtvrtek. Do té doby ve většině z nich vedla strana expremiéra Roberta Fica Směr, ačkoliv se její náskok postupně zmenšoval.
Zástupci Směru před volbami kritizovali nejen některé své politické soupeře, ale také úřednickou vládu, policii, média, nevládní organizace a prezidentku Zuzanu Čaputovou.
Strana chce po volbách navrhnout ve sněmovně podání obžaloby na hlavu státu. Fico nařkl prezidentku, že v minulosti chtěla ovlivnit kauzu stíhání tehdejšího policejního prezidenta. Čaputová označila Ficovy výroky za lež a za součást kampaně.
Povolební spolupráci se stranou jasně vyloučila strana Progresivní Slovensko, jejíž místopředsedkyní Čaputová před svým zvolením byla.
Koaličním partnerem Směru by naopak mohla být Republika, která je mu ideologicky nejblíž. Spolupráci nevyloučila ani podle průzkumů třetí nejsilnější strana Hlas Petera Pellegriniho, která se od Směru v roce 2020 odlomila.