Canberra - Austrálie se ve čtvrtek připojila do skupiny zemí, v jejichž čele stojí - žena. V případě Austrálie je to vůbec poprvé, co se žena na takový post dostala.
Julia Gillardová získala nejvyšší podporu členů vládní Australské labouristické strany (ALP) poté, co se současný premiér a předseda ALP Kevin Rudd rozhodl abdikovat.
Ruddova podpora dlouhodobě klesala. Strana měla hlasovat o jeho setrvání ve funkci předsedy. Rudd však zjistil, že nemá šanci křeslo udržet a rozhodl se rezignovat sám. Tím automaticky postoupil svému nástupci - v tomto případě nástupkyni Gillardové - nejen místo v čele ALP, ale také premiérský post.
"Dal jsem tomu absolutně všechno," řekl Rudd v emotivním projevu spolustráníkům. "Australané si mě zvolili za předsedu vlády a já se snažil dělat všechno správně. Někdy to nestačí." Neskrýval slzy.
Otřesy ve straně a Ruddův pád předznamenaly blížící se volby.
Australané půjdou v říjnu hlasovat, přičemž podpora labouristů začala výrazně padat. Začaly se množit obavy, že ALP volby prohraje. Gillardová zvítězila i proto, že je u veřejnosti velmi populární. Političtí analytici píší o jejím výrazně civilnějším a vřelejším přístupu, než jakého byl schopný Kevin Rudd.
"Požádala jsem kolegy, aby se nebáli učinit změnu. Protože věřím, že současná dobrá vláda začala scházet z cesty," popsala situaci před svým zvolením Gillardová na tiskové konferenci.
Svobodná, bezdětná, právnička
Osmačtyřicetiletá Gillardová vystudovala práva. Narodil se Velké Británii, její rodina se ovšem přestěhovala do Austrálie ještě dříve, než malá Julia začala chodit do školy. Je bezdětná, žije na "psí knížku" s přítelem Timem Mathiesonem, který je kadeřník.
Jako nastupující premiérka přislíbila zasadit se o konec hořkým hádkám na téma těžební daně. Což je problém, který pálí celou Austrálii. "Dokážu najít kompromis," slíbila.
Australský dolar v reakci na tento slib posílil. A akcie obřích těžebních společností BHP Billiton a Rio Tinto vzrostly o dvě procenta.
Gillardovou čekají složitá jednání i na dalších frontách: Australané jsou hluboce nespokojeni s dosavadní vládní politikou v oblasti ochrany klimatu. Kevin Rudd se rozhodl odložit klíčová omezení pro obchodování s emisemi do roku 2011, čímž proti sobě popudil zelené, kteří přispěli k jeho zvolení.
Nyní zelení v prohlášení píší, že změnu v čele vlády oceňují. "Julia Gillardová je schopná vyjednavačka. Věříme, že vytvoří dobré podmínky pro budoucí změny v ochraně klimatu," uvedli.