Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 9. 2022 0:23
Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.
Pláž Bonita na Floridě poté, co se po ní prohnal hurikán Ian.
Pláž Bonita na Floridě poté, co se po ní prohnal hurikán Ian. | Foto: Reuters

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která ve čtvrtek floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Americký prezident Joe Biden řekl, že Floridu navštíví "až to podmínky dovolí". Federální vláda podle něj pokryje "100 procent výdajů, které Florida vydá v reakci na tuto mimořádnou událost". Na bezprostředních záchranných a opravných pracích se podílí desítky tisíc techniků, záchranářů, členů národní gardy i dobrovolníků.

Ian se přehnal přes poloostrovní stát Florida, načež se přesunul nad Atlantický oceán. Nejprve oslabil na úroveň tropické bouře a v podvečer místního času opět zesílil na hurikán, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Nyní se nachází asi 540 kilometrů jiho-jihozápadně od mysu Cape Fear v Severní Karolíně. Vítr v něm nyní dosahuje kolem 120 kilometrů za hodinu. S americkou pevninou se má znovu setkat v pátek ráno (odpoledne SELČ) ve státě Jižní Karolína. Později by měl hurikán rychle zeslábnout.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy