Podle posledních informací zemřelo v troskách hostelu sedmdesát šest osob. Ministerstvo vnitra se však obává, že počet mrtvých i zraněných bude i nadále stoupat.
Záchranné týmy prohledávají trosky pomocí jeřábů i holých rukou v nadějí, že ještě najdou některou z obětí, která katastrofu přežila. Police celou obast uzavřela.
Přehled neštěstí v Mekce ČTĚTE ZDE
"Sám jsem vytáhl z trosek deset mrtvých těl," citovala agentura Reuters jednoho ze zasahujících lékařů. Do záchrany se zapojili i přítomní poutníci.
Osmipatrový hostel Luluat Chair spadl ve chvíli, kdy se do svých pokojů vrátili muslimští poutníci po poledních modlitbách. Saúdské úřady si nejsou jisty tím, kolik lidí v hotelu v době neštěstí přebývalo. Místní obyvatelé původně tvrdili, že jich mohlo být zhruba třicet.
Hotel stál 60 metrů od Velké mešity
Oběťmi zřejmě nejsou jen obyvatelé hostelu, ale také chodci na rušné ulici a návštěvníci okolních tržišť a obchodů, které jsou v
době velké poutě do Mekky (hadždž) otevřeny 24 hodin denně. Luluat Chair totiž stál asi 60 metrů od Velké mešity u Báb as-
Salám čili Brány míru. Víceúčelová 40 let stará budova byla pronajata jako hostel pro účastníky hadždže.
Spojené arabské emiráty už dříve ohlásily, že při neštěstí zahynuli čtyři jejich občané. "Čtyři naši občané byli zabiti, když procházeli kolem šestipatrové budovy, která se právě zhroutila," uvedl ministr spravedlnosti, islámských záležitostí a náboženství. Hostel byl podle něj obýván asijskými poutníky. #reklama
Bezpečnostní činitelé citovaní agenturou AP uvedli, že mezi oběťmi jsou kromě Spojených arabských emirátů také lidé z Egypta a Tuniska.
Příčiny neštěstí zatím nejsou známy. S odvoláním na arabská média o tom dnes informovala agentura AP.
#reklama
V Mekce už je přes milion poutníků
V Mekce se nyní shromažďují statisíce muslimských věřících, kteří se chystají na výroční islámskou pouť (hadždž), jež začne na konci týdne. Podle některých zdrojů už do svatého místa islámu dorazilo více než milion lidí.
Tisíce muslimů se do Mekky nepodívají - ČTĚTE ZDE
Ačkoli Saúdská Arábie každý rok podmínky pro poutníky vylepšuje, mohutné shromáždění muslimů se často neobejde bez obětí. Předloni v tlačenici při pouti zemřelo 251 lidí, v roce 1990 bylo ušlapáno přes 1400 osob.
Tradiční pouť je symbolickým napodobením posledního putování proroka Muhammada. Hadždž je jedním z pěti pilířů islámu a každý zdravý muslim ji má, pokud mu to umožňuje finanční situace, vykonat aspoň jednou za život.