Copiapó - Třiatřicet horníků uvězněných od pátého srpna v dole na měď a zlato u severochilského Copiapá odpočítává poslední hodiny, které zbývají do jejich záchrany. Termínem zahájejí jejich vyprošťování byla určena středa.
Hlavice razicí soupravy, jež hloubila šachtici o průměru šedesáti centimetrů, kterou budou vytaženi na povrch, už prorazila do chodby, v níž strávili celkem pětašedesát dní.
Záchranáři nyní musí šachtici prozkoumat speciálním zařízením s kamerou, která prověří, zda je důlní dílo schopno odolat tlakům okolniho masivu a zda jím bez problémů projde klec, v níž budou zasypaní horníci jeden po druhém vyzdviženi z dolu.
Práce na vyztužování začaly již v noci na dnešek a potrvají asi jeden a půl dne. Další dva dny si má vyžádat instalace zařízení k vytahování horníků.
"Již jsme velmi blízko cíle," citovala agentura Reuters ministra těžebního průmyslu Laurence Goldbornea. "Musíme postupovat velmi obezřele, bylo by tragické, kdyby veškeré úsilí přišlo vniveč."
Šachtici bude zapotřebí vyztužit
Na povrchu je již vše připraveno k uvítání horníků a nikdo si nepřipouští, že by se záchranná akce neměla zdařit. Třiatřicet mužů již nyní vytvořilo rekord co do délky nedobrovolného pobytu v podzemí.
"Čekáme na dobré zprávy," říká Cristina Nuňezová, jejíž manžel Claudio Janéz je jedním z horníků uvězněných v hloubce sedmi set metrů pod zemí. "Je na tom psychicky velmi dobře a snaží se dole ukrátit si čas, jak to jenom jde."
Horníci byli před vlastní záchrannou operací rozděleni do tří skupin.
V té první jsou ti nejzdatnější, schopní pomáhat skupině přibližně deseti záchranářů, kteří se k nim spustí šachticí do dolu. Pak budou následovat muži, jejichž zdravotní stav není stoprocentní, a potom zbytek horníků.
Ti budou muset podle všeho nejdříve rozšířit ústí šachtice pomocí dynamitu tak, aby bylo možné klec spustit až na dno chodby, v níž čekají na záchranu.
Záchranáři rovněž nevylučují, že šachtici bude zapotřebí ještě vystrojit kovovým potrubím, v němž se bude klec pohybovat.
"Dávám přednost tomu, aby se záchrana zpozdila o několik dní, než aby šachtici nevyztužili potrubím a riskovali, že se ucpe horninou," řekla agentuře Reuters María Cortézová, sestra jednoho z horníků.
Hloubení šachtice prováděné vysoce výkonnou vrtnou soupravou schopnou urazit ve středně tvrdém magmatickém dioritu okolo pětatřiceti metrů denně muselo být jednu chvíli zastaveno, když se hlavice soupravy dostala do zóny tektonického zlomu provázené silně narušenou horninou.
Nebezpečí: slunce a novináři
Dráhu sedmi set metrů by měla prázdná klec v šachtici urazit za dvanáct minut, odhaduje se ale, že cesta jednoho horníka na povrch potrvá až hodinu.
Jakmile se zachránění muži dostanou z dolu ven, dostanou černé brýle na ochranu proti slunci podobné těm, jaké používají horolezci. Přistavené helikoptéry pak jednoho za druhým dopraví do nemocnice, kde prodělají komplexní lékařskou prohlídku.
Záchranáři je rovněž budou muset chránit před davem přibližně tisícovky novinářů, kteří přilétají do Chile z celého světa, aby událost mediálně kryli.