Mimořádná zpráva

Horko u Gibraltaru: Španělé a Britové na sebe mířili

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 11. 2013 17:17
Na britském zámořském území to jiskří od té doby, co Gibraltar začal stavět umělý útes.
Foto: Reuters

Gibraltar - Kvůli rozepřím Velké Británie a Španělska to v oblasti Gibraltaru po několika týdnech klidu opět vře.

Britové si podle BBC hodlají Španělům stěžovat na "vysoké úrovni" na chování posádky španělského hlídkového člunu, který prý ohrozil jejich lodě.

Ministerstvo obrany Spojeného království tvrdí, že španělské plavidlo "provokativním a nebezpečným způsobem manévrovalo v blízkosti lodí královského námořnictva".

Zamířit...

Při incidentu, k němuž došlo už ve středu, nepadl výstřel, plavidla obou zemí do sebe nicméně v malé rychlosti narazila.

Server Gibraltar Chronicle napsal, že španělský policejní člun porušil bezpečnou vzdálenost, vplul do vod britského zámořského území a narazil do jeho vojenského plavidla, jež zrovna eskortovalo tanker.

Podle členky Sněmovny lordů Glorie Hooperové na sebe posádky obou lodí dokonce mířily zbraněmi.

Napětí kolem Gibraltaru vzrostlo v srpnu poté, co Gibraltar začal koncem července přemísťovat do moře velké betonové bloky, aby zabránil španělským rybářům lovit ve svých vodách.

Madrid reagoval takřka neprodleně a na řidiče mířící přes hranici do Gibraltaru čekaly důkladné kontroly. Prý kvůli pašování.

Jižní cíp Pyrenejského poloostrova spadá pod Británii už od roku 1713, kdy jí ho muselo Španělsko podstoupit na základě Utrechtské smlouvy. Podle Madridu se to ovšem nevztahuje na okolní teritoriální vody a vzdušný prostor. Gibraltar si nicméně činí nárok na vody v okruhu tří námořních mil (skoro šesti kilometrů).

Atmosféra v oblasti nebyla takto vyhrocená od roku 1969, kdy španělský diktátor Francisco Franco hranici na několik let uzavřel.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 52 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy