Paříž - Pákistán v pátek zachvátily zatím největší protesty proti filmu Nevinnost muslimů a karikaturám proroka Mohameda ve francouzském časopise Charlie Hebdo.
Dav v Péšaváru zapálil dvě kina, ačkoliv samozřejmě vůbec neměla v plánu snímek promítat. Policie lidi rozháněla střelbou, tři lidé zahynuli. Ve městě protestovalo asi patnáct tisíc osob.
Oběti si vyžádaly také střety v dalších městech. V Karáčí, Islámábádu a Láhauru. Celkem zemřelo v Pákistánu během pátku při protestech šestnáct lidí.
V bangladéšské Dháce se sešlo na protestním pochodu deset tisíc lidí, ale nejsou hlášeny žádné násilnosti.
V Káhiře ani Tunisu se nekonalo nic, protože vlády tam protesty po násilí v minulém týdnu zakázaly. V Tunisu je velká koncentrace policistů a vojáků v ulicích, po odpolední modlitbě v hlavní mešitě se ale věřící rychle rozešli.
Francie v pátek uzavřela velvyslanectví ve dvaceti rizikových zemích. Důvodem jsou karikatury proroka Mohameda, které před pár dny zveřejnil francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo.
Zavřené zůstaly i francouzské školy v těchto zemích. Pátek je dnem hlavní muslimské týdenní modlitby a po jejím skončení se často konají demonstrace.
V samotné Francii vláda zakázala veškeré demonstrace, týkající se karikatur. Potvrdil to v pátek ministr vnitra Manuel Valls.
Představitelé Francouzské rady muslimů vyzvali vyznavače islámu žijící ve Francii ke klidu. Sídlo časopisu Charlie Hebdo hlídá policie. Ta také zatkla mladíka, který na Facebooku hrozil, že přijde do redakce a podřízne každého, koho tam najde.
Německo naopak protesty muslimů povolilo, uskuteční se dva pochody v Karlsruhe a Freiburgu.
Někteří muslimští duchovní a politici islámských zemí vyzývají své souvěrce, aby svoji nespokojenost dali najevo poklidným způsobem a vyvarovali se jakéhokoliv násilí.
Francouz Julien Noël, který žije několik let v Káhiře a pracuje tam ve francouzském supermarketu, řekl televizi France 24, že se o život nebojí, protože většina Egypťanů film nebo karikatury neztotožňuje s vládami nebo veškerým obyvatelstvem zemí, ve kterých díla vznikla.
Přesto ale říká, že když se ho nyní na ulici někdo zeptá, odkud je, raději odpoví, že z Německa.