Homér archeologům stále nedá spát

rst, BBC
9. 2. 2007 0:00
Atény - Řecký ostrov Kefalonie, oblíbený českými turisty, byl podle vědců kdysi rozdělen na dvě části. Právě zde mohla ležet bájná Homérova Ithaka.
Na ostrov Kefalonie jezdí také čeští turisté, ovšem ne v takové míře, jako na Korfu nebo Zakynthos
Na ostrov Kefalonie jezdí také čeští turisté, ovšem ne v takové míře, jako na Korfu nebo Zakynthos | Foto: ČTK

Tým britských vědců shromáždil data, která prokazují, že poloostrov Paliki v západní části Kefalonie byl k ostrovu připojen teprve nedávno.

Odborníci tvrdí, že zemětřesení a obrovský sesuv kamenů během posledních 3000 let vytvořil mezi oběma ostrovy jakýsi most, a udělal z nich tak ostrov jeden.

Vědci: Našli jsme bájnou Ithaku

Pokud se vědci nemýlí, vyvstává zásadní otázka. Nebylo Paliki vlastně legendární Homérovou Ithakou?

Místem, kde žil Odysseus, když se vrátil z deset let trvajících trójských válek, tak jak to bylo uvedeno ve spisovatelově legendárním eposu Odyssea?

Foto: Aktuálně.cz

"Na rozdíl od mnoha historických spekulací naši odpověď na to, kde se Ithaka může nacházet, můžeme vědecky ověřit, protože víme, z jaké doby máme geologický materiál zpracovávat," uvedl Robert Bittlestone, podnikatel, který s touto teorií přišel už v roce 2005.

Dosud převládal názor, že tzv. "novodobá" Ithaka na východní straně skupiny Iónských ostrovů je ta pravá. Jenže tým vědců, mezi kterými jsou geologové, filologové a archeologové, si myslí něco jiného.

Zemětřesení a pak sesuvy

Argumentují, že současné umístění Ithaky neodpovídá Homérovu popisu nízko položeného území na západ od "celé země".

Předkládají teorii, že obří zemětřesení vyvolalo katastrofické sesuvy půdy a kamenné laviny. Tyto kameny poté zasypaly vodní cestu, která oddělovala poloostrov od Kefalonie během doby bronzové.

Přesto s touto teorií někteří nesouhlasí. Profesor John Underhill z univerzity v Edinburghu například tvrdí, že aby mohl být vodní kanál zasypán, bylo by potřeba obrovské množství kamenů.

Jenže poslední zjištění ze 122 metrů hlubokého vrtu na jižním konci pevniny novou teorii podporuje. Ve vrtu byly nalezeny pouze uvolněné nahromaděné kameny, jak padaly a postupně kanál zasypávaly.

Kefalonie:
Autor fotografie: DanielaTravel

Kefalonie:

  • Šestý největší ostrov v Řecku
  • Rozloha: 781,5 km2
  • Délka pobřeží: cca 250 km
  • Počet obyvatel: cca 38 000
  • Nejvyšší hora: Ainos (1 628 m.n.m.)
  • Speciality: víno Robola

 

Illias je geograficky správně, co Odyssea?

Homérova Odyssea vznikla zhruba v 8. století před naším letopočtem. Popisy Bohů, obrů, kyklopů a dalších postav jsou očividně smyšlené, avšak báseň sama měla obrovský vliv na západní kulturu.

Podle tvrzení týmu lze zcela oprávněně předpokládat, že je příběh zasazen do skutečného zeměpisného prostředí.

Například město Trója v jiném Homérově eposu, Illiadě, skutečně existovalo a bylo objeveno v severozápadním Turecku, i když se najdou odborníci, kteří zpochyňují věrohodnost i u tohoto nálezu.

Výzkum říčních sedimentů v oblasti ale podle všeho dokonce odpovídá některým aspektům vojenského tažení, které podle Homérova vyprávění nakonec vedlo ke zkáze města.

"Přibližně do 50. až 60. let 19. století, kdy německý archeolog Heinrich Schliemann objevil Tróju, si lidé mysleli, že Illias je smyšlené dílo, jenže báseň popisuje skutečnou krajinu. Potvrdily to vykopávky," uvedl v rozhovoru pro britskou televizní stanici Channel 4 Bittlestone.

"Pokud je to tak, že i Odyssea a návrat domů do Ithaky popisuje skutečnou krajinu, pak to má epochální význam pro naše chápání otázky, odkud se naše kultura vzala a kterými cestami se ve skutečnosti ubírala."

Komentátoři tvrdí, že podaří-li se teorii o Paliki nakonec prokázat, pravděpodobně to povede k obnovení archeologického zájmu o celý poloostrov, o který se dlouho nikdo nezajímá.

Foto: DanielaTravel

Popis Ithaky v Homérově eposu:

Jsem Odysseus, Laertův syn, proslulý lstivostí. Mé jméno dosáhlo k nebesům.

Zářivá Ithaka je mi domovem; stojí tam hora, třepetavým listím porostlá Neriton, zdáli viditelná.

Kolem rozkládá se mnoho ostrovů, blízkých si navzájem: Doulichion a Same a zalesněný Zacynthos.

Samotná Ithaka leží nízko, nejdále od moře, směrem k soumraku; zbytek je obrácen k úsvitu a slunci.

 

Právě se děje

Další zprávy