Hollande se sešel s bratry Castrovými, žádá zrušení embarga

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 5. 2015 6:52
Ropná společnost Total během historické návštěvy Kuby získala právo na průzkum ložisek ropy u pobřeží ostrova.
Prezidenti Francie a Kuby Francois Hollande a Raúl Castro.
Prezidenti Francie a Kuby Francois Hollande a Raúl Castro. | Foto: Reuters

Havana - Francouzský prezident Francois Hollande se v pondělí na Kubě sešel s Fidelem i Raúlem Castrovými v rámci vůbec první návštěvy hlavy Francie na komunisty ovládaném ostrově.

Hollande předtím vyzval ke zrušení amerického obchodního embarga, které podle něj škodí rozvoji Kuby.

Šéfa Elysejského paláce doprovázejí zástupci desítek francouzských firem a jedné z nich, společnosti Total, se podle agentury Reuters podařilo uzavřít smlouvu na průzkum ropných ložisek u pobřeží ostrova.

Hodina s Fidelem

Hollande se nejprve sešel s osmaosmdesátiletým vůdcem komunistického převratu z roku 1959 Fidelem Castrem, který se v poslední době vyskytuje na veřejnosti kvůli zdravotním problémům jen zřídka. Podle reportérky francouzského listu Liberation trvala soukromá schůzka obou mužů téměř hodinu.

"Měl jsem před sebou muže, který tvořil historii," řekl Hollande po schůzce podle tohoto listu. S mužem, jehož Západ vnímá jako symbol kubánské diktatury a sám Hollande jej před lety v tisku označil za krutého diktátora, prý debatovali o řadě témat, například o klimatu nebo zemědělství.

Poté se Hollande sešel se svým kubánským protějškem Raúlem Castrem, podrobnosti jejich setkání však nejsou známy.

Průkopník Hollande

Francouzský prezident je prvním nejvyšším představitelem nějakého západního státu, který navštívil Kubu od loni oznámeného uvolňování vztahů mezi komunistickým ostrovem a Spojenými státy. Na úvod své návštěvy oznámil, že Francie učiní vše pro zrušení amerického embarga uvaleného na karibskou zemi v roce 1962.

V rámci kubánského hospodářského otevírání se světu došlo při Hollandeově návštěvě k setkání zástupců desítek firem z obou zemí. Ropná společnost Total díky tomu získala právo na průzkum ložisek ropy u pobřeží ostrova ve spolupráci s monopolní státní společností CubaPetroleo.

Total již své štěstí u kubánských břehů zkoušel v 90. letech, nesetkal se však s úspěchem, stejně jako desítka dalších zahraničních firem. Kuba však minulý týden přišla s novými informacemi, podle nichž se u jejích břehů v Mexickém zálivu nacházejí miliardy barelů ropy, které mají chudou zemi zbavit ropné závislosti na jejím socialistickém spojenci Venezuele.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy