Hoch s leukémií naplánoval vlastní pohřeb a uzdravil se

Petr Jemelka Petr Jemelka
21. 2. 2014 20:20
Lékaři už vzdali léčbu a dávali malému pacientovi 40 dní života, teď mluví o zázraku
Deryn v kritickém stavu.
Deryn v kritickém stavu. | Foto: Youtube

Londýn - Naděje umírá poslední. Odborníci kroutí hlavou nad zázračným uzdravením čtrnáctiletého chlapce, který vstal ze smrtelné postele a zdá se, že porazil rakovinu v terminální fázi.

Deryn Blackwell v deseti letech onemocněl leukémií, se kterou dva roky statečně bojoval. Pak ale přišla další rána. Lékaři mu diagnostikovali druhou a ještě zhoubnější formu rakoviny - histiocytární sarkom.

Stejně jako nemoc musela být agresivní i léčba. Chlapec při ní trpěl trýznivými bolestmi a až pětkrát denně zvracel. Ani v té chvíli se nicméně nevzdával.

Zbývalo mu 40 dní života

Třetí rána osudu už se zdála být definitivní. Loni v prosinci Derynovi vypověděl službu imunitní systém a lékaři - po v pořadí už čtvrté neúspěšné transplantaci kostní dřeně - rozhodli, že další léčba je zbytečná.

Rodiče si museli vyslechnout zdrcující prognózu: jejich synovi zbývalo nanejvýš 40 až 50 dní života. S krutým osudem se musel smířit i sám Deryn.

"Zcela jistě počítal s tím, že umře, ale nevzdal se. To, že se někdo vzdá, znamená, že už nemá proč žít. To ale nebyl Derynův případ, byl prostě jen velmi klidný," řekla BBC jeho matka Callie.

Namísto toho, aby jen rezignovaně trpěl, sepsal chlapec seznam věcí, které chtěl do konce života stihnout. Byly na něm zdánlivé drobnosti jako ochutnávka cideru či jízda v rychlém autě, ale i náročnější přání - třeba setkání s oblíbenými celebritami.

Sny byly splněny a dny rychle utíkaly. Po 46 nocích už na tom byl Deryn tak špatně, že ho rodiče museli umístit do hospice. Tiše se smiřovali s jeho odchodem, a dokonce už plánovali poslední rozloučení.

"Došlo to tak daleko, že jsme plánovali pohřeb. (Deryn) si vybral hudbu, hosty i dress code," vzpomíná matka. "Později mu bylo tak zle, že se těšil, až zemře," dodává.

Pak se ale stalo něco neskutečného. Derynovo tělo zničehonic začalo opět produkovat bílé krvinky a infekce, které doslova rozežíraly hochovo tělo, začaly ustupovat.

Lékaři netuší, co se mohlo stát

Uběhly další dva měsíce a hoch nejenže je stále naživu, ale dokonce se zotavuje. A doktoři mluví o zázraku. "Netuší, co se stalo," říká šťastná matka s úsměvem, pak ale zvážní: "Nemohou nám říci, co bude za několik týdnů, protože to sami netuší," dodává. Věří však, že se vše v dobré obrátí.

Lékaři se na základě posledního vývoje rozhodli pro další transplantaci a ta už vyšla. Po 106 dnech od zákroku je na tom Blackwell tak dobře, že už nepotřebuje ani krevní transfúze.

Vyhráno sice Deryn ještě nemá - leukémie i sarkom se mohou vrátit - obávanou nemoc ale prozatím porazil.

Jeho stav se zlepšil natolik, že se mohl vrátit do školy, a dokonce i do tělocvičny. V nejbližších týdnech by chtěl spolu s rodiči založit charitativní organizaci.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 5 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy