Hledaný Mladić prý pět let nevychází z bytu v paneláku

Martin Novák Martin Novák
9. 3. 2009 16:25
Sílí spekulace, že generál obviněný z válečných zločinů se skrývá v Bělehradě

Bělehrad - Bosenskosrbský generál Ratko Mladić je poslední velkou postavou války v bývalé Jugoslávii, která stále uniká soudu v Haagu za válečné zločiny.

Ale i jeho osud se zřejmě začíná naplňovat. Srbský deník Press s odvoláním na své zdroje píše, že generál zvolil opačnou taktiku při svém skrývání než někdejší vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić.

Zatímco Karadžić si změnil podobu i identitu a jako vousatý přírodní léčitel dokonce vystoupil v televizi, Mladić se na veřejnosti vůbec neobjevuje.

Podle Pressu se už pět let skrývá v bytě jednoho panelového domu v Bělehradě. Vůbec ho prý neopouští, přičemž jeden člověk, kterému důvěřuje, mu nosí jídlo a léky.

Srbské úřady stále tvrdí, že nevědí, kde se generál nachází. A pokud se to dozvědí, Mladić prý bude stejně jako Karadžić zadržen a eskortován k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro zločiny v bývalé Jugoslávii (ICTY) v Haagu.

Bělehrad ale přiznal, že se Mladić  několik let skrýval ve vojenských objektech s vědomím armádního velení. A to i po roce 2000, kdy byl svržen Slobodan Milošević a k moci se dostala demokratická vláda.

Mladić a Karadžić v dobe, kdy vedli bosenské Srby.
Mladić a Karadžić v dobe, kdy vedli bosenské Srby. | Foto: Reuters

Srbský prezident Boris Tadić tvrdí, že generál nakonec bude dopaden.

„Až dostaneme dostatek ověřených informací, zatkneme ho. Je pravdou, že v minulosti někteří srbští politici Mladiče kryli. Ale teď už ne," uvedl Tadić. 

Dopadení Mladiče a jeho předání tribunálu je oficiálně podmínkou pro přijetí Srbska do Evropské unie. Někteří diplomaté ale přiznávají, že jde spíše o formální překážku a Bělehrad bude v unii uvítán tak jako tak.

Ratko Mladić je obžalován z masakru osmi tisíc muslimských civilistů ve Srebrenici a z ostřelování Sarajeva, které si také vyžádalo mnoho obětí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy