reklama
 
 

Hledaný Mladić prý pět let nevychází z bytu v paneláku

9. 3. 2009 16:25
Sílí spekulace, že generál obviněný z válečných zločinů se skrývá v Bělehradě

Bělehrad - Bosenskosrbský generál Ratko Mladić je poslední velkou postavou války v bývalé Jugoslávii, která stále uniká soudu v Haagu za válečné zločiny.

Ale i jeho osud se zřejmě začíná naplňovat. Srbský deník Press s odvoláním na své zdroje píše, že generál zvolil opačnou taktiku při svém skrývání než někdejší vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić.

Zatímco Karadžić si změnil podobu i identitu a jako vousatý přírodní léčitel dokonce vystoupil v televizi, Mladić se na veřejnosti vůbec neobjevuje.

Podle Pressu se už pět let skrývá v bytě jednoho panelového domu v Bělehradě. Vůbec ho prý neopouští, přičemž jeden člověk, kterému důvěřuje, mu nosí jídlo a léky.

Srbské úřady stále tvrdí, že nevědí, kde se generál nachází. A pokud se to dozvědí, Mladić prý bude stejně jako Karadžić zadržen a eskortován k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro zločiny v bývalé Jugoslávii (ICTY) v Haagu.

Bělehrad ale přiznal, že se Mladić  několik let skrýval ve vojenských objektech s vědomím armádního velení. A to i po roce 2000, kdy byl svržen Slobodan Milošević a k moci se dostala demokratická vláda.

Srbský prezident Boris Tadić tvrdí, že generál nakonec bude dopaden.

„Až dostaneme dostatek ověřených informací, zatkneme ho. Je pravdou, že v minulosti někteří srbští politici Mladiče kryli. Ale teď už ne," uvedl Tadić. 

Dopadení Mladiče a jeho předání tribunálu je oficiálně podmínkou pro přijetí Srbska do Evropské unie. Někteří diplomaté ale přiznávají, že jde spíše o formální překážku a Bělehrad bude v unii uvítán tak jako tak.

Ratko Mladić je obžalován z masakru osmi tisíc muslimských civilistů ve Srebrenici a z ostřelování Sarajeva, které si také vyžádalo mnoho obětí.

autor: Martin Novák | 9. 3. 2009 16:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama