Zvrat v boji s HIV? V Británii vyléčili prvního pacienta, po viru nezůstala ani stopa

Michelle Hansen Michelle Hansen
3. 10. 2016 17:36
Z britských ostrovů přišla povzbudivá zpráva - během testování nové léčebné metody byl viru HIV zbaven vůbec první pacient na světě. Pokud se virus nevrátí, může být nový lék Vorinostat silnou zbraní v boji proti dosud neléčitelnému onemocnění. Současné medikamenty totiž dokáží jeho projevy pouze potlačit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - "Můj poslední krevní test byl před pár týdny a neodhalil žádný vir," svěřil se 44letý muž z Velké Británie, který může být podle médií prvním pacientem na planetě, jenž se vyléčil z viru HIV

"Byl by to obrovský úspěch, pokud by se po těch letech našel způsob, jak lidi z této nemoci vyléčit. Že bych toho byl součástí, by bylo téměř neuvěřitelné."

Měl to štěstí, že byl součástí skupiny 50 nemocných, kteří se zúčastnili zcela nové metody léčby této neléčitelné nemoci. Studii vypracovali odborníci z pěti různých univerzit, a to za podpory britského Ústavu národního zdraví (NHS). 

V první fázi léčebné kúry výzkumníci vycházejí ze standardních léků proti retrovirům (tedy virům, které se stanou součástí pacientovy DNA). Tato léčba je známá pod zkratkou Art (antiretrovirální terapie) a tělo díky ní rozpozná infikované buňky a umí je následně zničit.

V druhé fázi je pacientům podán nový lék Vorinostat, který aktivuje T-buňky (druh bílých krvinek, které umí bojovat s nádorovými buňkami) a imunitní systém poté dokáže odolat viru.

Podle deníku The Guardian existuje ještě jeden případ, kdy nakaženého pacienta lékaři vyléčili. Šlo o Američana Timothyho Raye Browna, kterého vyléčili v Německu.

Pomocí kmenových buněk mu transplantovali kostní dřeň. Shodou okolností při tom vznikla genetická mutace a pacient byl následně vůči nemoci přirozeně odolný. Tento způsob léčby je však velmi složitý a nebezpečný. Provádí se pouze v posledních stádiích nemoci, kdy pacienti bojují o život, a většinou je neúspěšný.

Virem HIV je celosvětově nakaženo přes 37 milionů lidí, z toho 1,8 milionu jsou děti. Největší počet nakažených je v Subsaharské Africe.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy