Zvrat v boji s HIV? V Británii vyléčili prvního pacienta, po viru nezůstala ani stopa

Michelle Hansen Michelle Hansen
3. 10. 2016 17:36
Z britských ostrovů přišla povzbudivá zpráva - během testování nové léčebné metody byl viru HIV zbaven vůbec první pacient na světě. Pokud se virus nevrátí, může být nový lék Vorinostat silnou zbraní v boji proti dosud neléčitelnému onemocnění. Současné medikamenty totiž dokáží jeho projevy pouze potlačit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - "Můj poslední krevní test byl před pár týdny a neodhalil žádný vir," svěřil se 44letý muž z Velké Británie, který může být podle médií prvním pacientem na planetě, jenž se vyléčil z viru HIV

"Byl by to obrovský úspěch, pokud by se po těch letech našel způsob, jak lidi z této nemoci vyléčit. Že bych toho byl součástí, by bylo téměř neuvěřitelné."

Měl to štěstí, že byl součástí skupiny 50 nemocných, kteří se zúčastnili zcela nové metody léčby této neléčitelné nemoci. Studii vypracovali odborníci z pěti různých univerzit, a to za podpory britského Ústavu národního zdraví (NHS). 

V první fázi léčebné kúry výzkumníci vycházejí ze standardních léků proti retrovirům (tedy virům, které se stanou součástí pacientovy DNA). Tato léčba je známá pod zkratkou Art (antiretrovirální terapie) a tělo díky ní rozpozná infikované buňky a umí je následně zničit.

V druhé fázi je pacientům podán nový lék Vorinostat, který aktivuje T-buňky (druh bílých krvinek, které umí bojovat s nádorovými buňkami) a imunitní systém poté dokáže odolat viru.

Podle deníku The Guardian existuje ještě jeden případ, kdy nakaženého pacienta lékaři vyléčili. Šlo o Američana Timothyho Raye Browna, kterého vyléčili v Německu.

Pomocí kmenových buněk mu transplantovali kostní dřeň. Shodou okolností při tom vznikla genetická mutace a pacient byl následně vůči nemoci přirozeně odolný. Tento způsob léčby je však velmi složitý a nebezpečný. Provádí se pouze v posledních stádiích nemoci, kdy pacienti bojují o život, a většinou je neúspěšný.

Virem HIV je celosvětově nakaženo přes 37 milionů lidí, z toho 1,8 milionu jsou děti. Největší počet nakažených je v Subsaharské Africe.

 

Právě se děje

Další zprávy