Geniální chemik Holý dostane vlastní známku. Na pozadí je virus HIV, který porazil

Domácí Domácí
Aktualizováno 25. 8. 2016 19:35
Ministerstvo průmyslu a obchodu vydá v září známku s portrétem chemika Antonína Holého. Profesorovi by letos v září bylo osmdesát, světu dal účinné láky proti žloutence typu B, oparům nebo AIDS. Právě podoba viru HIV bude tvořit pozadí známky.
Chemik Antonín Holý.
Chemik Antonín Holý. | Foto: ÚOCHB AV ČR

Praha – Profesor Antonín Holý, který dal světu účinné láky proti žloutence typu B, AIDS nebo oparům, by letos v září oslavil osmdesát let. Při té příležitosti vydá ministerstvo průmyslu a obchodu známku a příležitostné razítko s portrétem geniálního chemika.

Foto: Česká pošta

Na barevné známce Holý pracuje s laboratorním válcem a kuželovou baňkou, na pozadí je vyobrazená zvětšená podoba viru HIV. Slavného vědce ztvárnil výtvarník Karel Zeman, známka se za dvacetikorunu začne prodávat 7. září.

Razítko s podobiznou vědce se bude používat na poště v Praze 1 od 7. do 13. září.

Český chemik Antonín Holý pracoval celý život na vývoji antivirotik. Před čtyřmi lety zemřel a po sobě zanechal asi 60 českých i světových patentů. Našel látky, které stály na počátku vývoje léků, které se dnes prodávají po celém světě.

“Profesor Holý dokázal látky nejen připravovat, ale také získat partnery pro jejich biologické testování a posléze i komerční partnery pro přípravu léků,” uvedla Irena Krumlová, mluvčí Ústavu organické chemie a biochemie, který Holý dříve vedl.

Hlavně díky jeho objevům je nyní dejvický ústav nejbohatším českým vědeckým pracovištěm. Ročně do jeho rozpočtu přitéká asi půldruhé miliardy z licenčních poplatků za jeho patenty. Hlavně od americké farmaceutické firmy Gilead Sciences, která je jednou z nejúspěšnějších na světě.

Na jeho počest v září ústav uspořádá také jednodenní sympozium, kde promluví například špičkoví chemici Michal Hocek nebo Zdeněk Havlas, pozvání přijal i Tomáš Cihlář, který na vývoji léků pracuje přímo v Americe, v Gilead Sciences.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy