Geniální chemik Holý dostane vlastní známku. Na pozadí je virus HIV, který porazil

Domácí Domácí
Aktualizováno 25. 8. 2016 19:35
Ministerstvo průmyslu a obchodu vydá v září známku s portrétem chemika Antonína Holého. Profesorovi by letos v září bylo osmdesát, světu dal účinné láky proti žloutence typu B, oparům nebo AIDS. Právě podoba viru HIV bude tvořit pozadí známky.
Chemik Antonín Holý.
Chemik Antonín Holý. | Foto: ÚOCHB AV ČR

Praha – Profesor Antonín Holý, který dal světu účinné láky proti žloutence typu B, AIDS nebo oparům, by letos v září oslavil osmdesát let. Při té příležitosti vydá ministerstvo průmyslu a obchodu známku a příležitostné razítko s portrétem geniálního chemika.

Foto: Česká pošta

Na barevné známce Holý pracuje s laboratorním válcem a kuželovou baňkou, na pozadí je vyobrazená zvětšená podoba viru HIV. Slavného vědce ztvárnil výtvarník Karel Zeman, známka se za dvacetikorunu začne prodávat 7. září.

Razítko s podobiznou vědce se bude používat na poště v Praze 1 od 7. do 13. září.

Český chemik Antonín Holý pracoval celý život na vývoji antivirotik. Před čtyřmi lety zemřel a po sobě zanechal asi 60 českých i světových patentů. Našel látky, které stály na počátku vývoje léků, které se dnes prodávají po celém světě.

“Profesor Holý dokázal látky nejen připravovat, ale také získat partnery pro jejich biologické testování a posléze i komerční partnery pro přípravu léků,” uvedla Irena Krumlová, mluvčí Ústavu organické chemie a biochemie, který Holý dříve vedl.

Hlavně díky jeho objevům je nyní dejvický ústav nejbohatším českým vědeckým pracovištěm. Ročně do jeho rozpočtu přitéká asi půldruhé miliardy z licenčních poplatků za jeho patenty. Hlavně od americké farmaceutické firmy Gilead Sciences, která je jednou z nejúspěšnějších na světě.

Na jeho počest v září ústav uspořádá také jednodenní sympozium, kde promluví například špičkoví chemici Michal Hocek nebo Zdeněk Havlas, pozvání přijal i Tomáš Cihlář, který na vývoji léků pracuje přímo v Americe, v Gilead Sciences.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy