Geniální chemik Holý dostane vlastní známku. Na pozadí je virus HIV, který porazil

Domácí Domácí
Aktualizováno 25. 8. 2016 19:35
Ministerstvo průmyslu a obchodu vydá v září známku s portrétem chemika Antonína Holého. Profesorovi by letos v září bylo osmdesát, světu dal účinné láky proti žloutence typu B, oparům nebo AIDS. Právě podoba viru HIV bude tvořit pozadí známky.
Chemik Antonín Holý.
Chemik Antonín Holý. | Foto: ÚOCHB AV ČR

Praha – Profesor Antonín Holý, který dal světu účinné láky proti žloutence typu B, AIDS nebo oparům, by letos v září oslavil osmdesát let. Při té příležitosti vydá ministerstvo průmyslu a obchodu známku a příležitostné razítko s portrétem geniálního chemika.

Foto: Česká pošta

Na barevné známce Holý pracuje s laboratorním válcem a kuželovou baňkou, na pozadí je vyobrazená zvětšená podoba viru HIV. Slavného vědce ztvárnil výtvarník Karel Zeman, známka se za dvacetikorunu začne prodávat 7. září.

Razítko s podobiznou vědce se bude používat na poště v Praze 1 od 7. do 13. září.

Český chemik Antonín Holý pracoval celý život na vývoji antivirotik. Před čtyřmi lety zemřel a po sobě zanechal asi 60 českých i světových patentů. Našel látky, které stály na počátku vývoje léků, které se dnes prodávají po celém světě.

“Profesor Holý dokázal látky nejen připravovat, ale také získat partnery pro jejich biologické testování a posléze i komerční partnery pro přípravu léků,” uvedla Irena Krumlová, mluvčí Ústavu organické chemie a biochemie, který Holý dříve vedl.

Hlavně díky jeho objevům je nyní dejvický ústav nejbohatším českým vědeckým pracovištěm. Ročně do jeho rozpočtu přitéká asi půldruhé miliardy z licenčních poplatků za jeho patenty. Hlavně od americké farmaceutické firmy Gilead Sciences, která je jednou z nejúspěšnějších na světě.

Na jeho počest v září ústav uspořádá také jednodenní sympozium, kde promluví například špičkoví chemici Michal Hocek nebo Zdeněk Havlas, pozvání přijal i Tomáš Cihlář, který na vývoji léků pracuje přímo v Americe, v Gilead Sciences.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy