Varšava - Polský historik Maciej Kowalczyk tvrdí, že v archivech první světové války náhodně našel úmrtní list jednoho z nejúspěšnějších německých stíhacích pilotů Manfreda von Richthofena, přezdívaného Rudý baron.
Historik nalezl dokument minulý měsíc, když procházel německé archivy v západopolském městě Ostrów Wielkopolski.
Jde o jednu stranu ručně psaného dokumentu v úmrtní knize z roku 1918, kterou Kowalczyk využíval pro svůj výzkum úmrtí vojáků za války. Podle historika byla kniha se záznamy úmrtí vložena mezi záznamy o úmrtích občanů města.
"Toho úmrtního listu jsem si všiml proto, že vím, že byl Richthofen známou osobností spojovanou, byť jen letmo s tímto městem," řekl v telefonickém rozhovoru Kowalczyk agentuře AP.
Dokument obsahuje pouze základní údaje a absolutně neosvětluje, kdo a za jakých okolností sestřelil Richthofena.
Zda kanadský pilot Roy Brown, nebo někdo z australských pozemních sil. Dle Kowalczykových slov je zajímavé, jak německé úřady vedly smrt svého leteckého hrdiny, který sestřelil osmdesát protivníků, jako jakoukoliv jinou oběť války.
"Byl jsem překvapen, jak nenápadná je to dokument. Jako by šlo o obyčejného, bezejmenného vojáka. V dokumentu není ani zmínka o tom, že šlo o leteckou špičku," řekl. Richthofen byl umístěn do Ostrowa v roce 1914 jako důstojník jezdectva.
Richthofen se dal k německému letectvu v roce 1915 a první letadlo poslal k zemi už v září 1916. Jeho kariéra pak byla velice rychlá, až se nakonec ocitl v čele německé letecké eskadry známé jako "létající cirkus".
Přezdívku Rudý baron si vysloužil díky rudému nátěru svého letounu. Letec byl zastřelen 21. dubna 1918 poblíž Amiens ve Francii. Bylo mu pětadvacet let. Úmrtní list byl vstaven k 26. srpnu 1918, ale obsahuje chybně napsané jméno Richthoven místo správného Richthofen.
Vzhledem k tomu, že byl Richthofen původně umístěn do Ostrowa, domnívají se historici, že z toho důvod byl i tento dokument uložen tam. Ostrów Wielkopolski (německy Ostrowo) náležel spolu se západní částí současného Polska do konce druhé světové války k Německu.
Richthofena obdivovali a respektovali i jeho nepřátelé. Když byl sestřelen, pohřbili ho vojáci britského Společenství s plnými poctami v Bertangles nedaleko Amiens. V roce 1925 byl v Berlíně exhumován a pohřben, a později pak převezen do Wiesbadenu na jihozápadě Německa.
V loňském roce byl do kin uveden německo-britský film nazvaný Rudý baron, který se mimo jiné natáčel i v České republice. Díky filmovému plátnu vešel slavný letec opět do širšího povědomí veřejnosti.