Soul - Na Korejském poloostrově se dnes píše historie. Jihokorejský preziden Ro Mu-hjon přijel na návštěvu komunistické Severní Koreje a v Pchjongjangu se setkal s jejím vůdcem Kim Čong-ilem.
Jde o teprve druhý summit mezi oběma zeměmi za padesát let od skončení korejské války. Ta dosud oficiálně neskončila.
Jak uvedla agentura Reuters, jihokorejského prezidenta v Pchjongjangu přivítaly jásající davy a osobně také zamračený šéf komunistické země - televizní záběry ukázaly, jak si oba muži potřásají rukama.
Exkluzivně
Přečtěte si exkluzivní reportáže zpravodaje Aktuálně.cz, který na Korejském poloostrově pobýval krátce poté, co KLDR otestovala jadernou zbraň
Květiny z plastu se třepetaly
Shromáždění lidé na hlavním náměstí v severokorejské metropoli podle zpravodaje Reuters mávali růžovými a červenými květinami z plastu. Přivítali tímto způsobem jak vlastního vůdce, tak o pár minut později i jihokorejského prezidenta, který na náměstí dorazil v otevřené limuzíně severokorejské výroby.
Ro Mu-hjon už před cestou avizoval, že summit považuje za začátek mírového uspořádání na poloostrově. Jeho kritici ho však nařkli, že schůzku chce využít pouze pro vnitropolitické účely.
Jihokorejci podle průzkumu veřejného mínění summit vítají, stejně jako případné sjednocení obou států. Preferují však, aby byl sjednocovací proces pozvolný, neboť se obávají, že by rychlé spojení mohlo zemi ekonomicky poškodit.
Oficiální severokorejská média zatím o summitu nijak neinformovala.
Průlom se neočekává
Jihokorejský prezident chce se svým severokorejským protějškem jednat i odzbrojení, analytici však neočekávají, že by mohlo dojít k nějakému průlomu. Ro zřejmě slíbí KLDR pomoc v hodnotě miliard dolarů, která by měla pomoct tamnímu hospodářství.
Ro Mu-hjon jako vůbec první prezident zahájil svou návštěvu severního souseda překročením nejstřeženější hranice světa.
"Překračuji tuto zapovězenou čáru rozdělení," prohlásil při přechodu hranice, vyznačené 80 centimetrů širokou žlutou páskou, na níž bylo napsáno "mír a prosperita". "Tato hranice bude nakonec zrušena a zeď dělící obě země spadne," dodal Ro.
Poté se vydal v koloně aut směrem do Pchjongjangu.
Předchozí summit mezi oběma zeměmi se odehrál také v Pchjongjangu v roce 2000. Kim Čong-il tehdy slíbil, že se na oplátku vydá na návštěvu Soulu, nikdy k tomu však nedošlo.