načítám grafiku
Honolulu - Havajské ostrovy jsou od října chudší o část svého území. Hurikán Walaka potopil téměř celý Východní ostrov, na kterém žily hned dva druhy ohrožených mořských živočichů.
Jeden kilometr dlouhý a 120 metrů široký ostrov neodolal silnému větru a bouřím, které s sebou hurikán na začátku tohoto měsíce přinesl. Šlo o jeden z vůbec nejsilnějších hurikánů, které kdy Tichý oceán zasáhly. V jednu chvíli dosáhl nejvyšší kategorie na pětistupňové hurikánové škále.
Zkáza Východního ostrova je nejlépe vidět na satelitních snímcích, které zveřejnil americký Úřad na ochranu ryb a divoké zvěře. Území spadalo pod Mořský národní památník Papahanaumokuakea umístěný na seznamu světového dědictví UNESCO. Jde o největší chráněnou mořskou oblast na světě, která se rozprostírá právě kolem severozápadních Havajských ostrovů.
„Ach můj bože, je to pryč,“ popisuje klimatolog z Univerzity na Havaji a Manoe Chip Fletcher své pocity z momentu, kdy se dozvěděl o potopení ostrova. Sám Fletcher místo navštívil letos v červenci. Už tehdy varoval, že ostrov může kvůli stoupající hladině moře skončit pod vodou během několika desítek let, možná měsíců. Hurikán ale celý proces mnohonásobně urychlil.
Úřady krátce před příchodem hurikánu evakuovaly z ostrova sedm výzkumníků, kteří tam zkoumali tuleně havajské a karety obrovské. Oba druhy živočichů ostrov dlouhodobě obývaly. Podle biologa Charlese Littnana z americké Národní správy oceánů a atmosféry (NOAA) se sice většina zvířat před úderem hurikánu stihla z ostrova stáhnout, podle úřadů ale nelze stoprocentně určit, kolik tuleňů a mořských želv v důsledku ponoření ostrova zahynulo.
„Bez pochyb šlo o nejdůležitější ostrůvek pro hnízdění mořských želv,“ citoval zpravodajský server USA Today Littnana. NOAA odhaduje, že se okolo devatenácti procent želvích vajec nestihlo před příchodem hurikánu vylíhnout.
Na Východním ostrově, jehož rozloha činila 0,045 kilometru čtverečních, žilo 96 procent všech karet obrovských na Havaji. Ještě horší je situace s tuleni havajskými. Na světě jich existuje už jen okolo 1 400 kusů, jde o nejohroženější druh ploutvonožců na planetě. Už nyní čelí úbytku právě kvůli stoupající hladině moří.
Na ni jakožto hrozbu pro ostrovy upozorňují odborníci dlouhodobě. Hurikány mají být navíc v dalších letech kvůli změně klimatu ještě silnější a častější.
„Tato událost nás staví tváří v tvář tomu, jak by mohla vypadat budoucnost,“ dodává Littnan pro americký server The Huffington Post.