Harvard je nejlepší univerzitou na světě, z českých je nejvýše Univerzita Karlova

ČTK ČTK
16. 5. 2023 12:37
Nejlepší vysokou školou na světě je podle nového vydání žebříčku Centre for World University Rankings americká Harvardova univerzita. V první pětce se kromě ní umístily ještě MIT a Stanfordova univerzita a dvě britské instituce - univerzity v Cambridge a Oxfordu. Z českých vysokých škol je nejvýše Univerzita Karlova na 238. místě, oproti loňskému roku si o čtyři příčky pohoršila.
Univerzita Karlova je podle žebříčku nejlepší českou univerzitou, ve světě skončila na 238. místě.
Univerzita Karlova je podle žebříčku nejlepší českou univerzitou, ve světě skončila na 238. místě. | Foto: Jakub Plíhal

Žebříček sestavuje Centrum pro hodnocení světových univerzit se sídlem ve Spojených arabských emirátech, které letos hodnotilo přes 20 tisíc vysokoškolských institucí. Do pořadí pak zařadilo 2000 škol z 95 zemí s nejlepším skóre. Kritérii jsou kvalita vzdělávání a výzkumu nebo postavení absolventů na trhu práce.

Do nejlepší dvacítky letos proniklo 16 škol z USA, nejlepší evropskou univerzitou je ta cambridgeská na 4. místě, nejlepší asijskou pak Tokijská univerzita na 13. příčce.

Z českých vysokých škol se v první tisícovce umístila pražská Univerzita Karlova na 238. místě, brněnská Masarykova univerzita je 560., olomoucká Univerzita Palackého drží 591. příčku a pražské České vysoké učení technické je v pořadí 637. V druhé tisícovce je pak dalších sedm českých univerzit. 

 

Právě se děje

Další zprávy