Z britských školních jídelen v tichosti mizí vepřové

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 2. 2015 20:50
Zřizovatelé veřejných škol a jejich ředitelé chtějí předcházet situacím, kdy malé muslimské dítě nevědomky sní vepřové a rodiče pak budou žádat přísné potrestání personálu školy či odškodnění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Londýn - Stále více školních jídelen ve Spojeném království dětem přestává servírovat vepřové maso.

Za tím, že z jídelníčků mateřinek a základních škol v Londýně a dalších částech Velké Británie mizí oblíbené řízky, steaky či šunka, nestojí dietologická nařízení či úsporná opatření, ale obavy z muslimských rodičů.

Zřizovatelé veřejných škol a jejich ředitelé chtějí předcházet situacím, kdy malé muslimské dítě nevědomky sní vepřové a rodiče pak budou žádat přísné potrestání školního personálu či odškodnění.

Zatím poslední pozdvižení vzbudilo rozhodnutí zastupitelstva vyřadit vepřové ze školních jídelníčků v londýnské městské části Islington. 

"Malé děti - a některým jsou teprve čtyři roky - jiného vyznání či etnického původu ještě nemusejí vědět, které pokrmy obsahují vepřové maso nebo si nemusejí uvědomovat, jak důležité je z hlediska jejich víry, aby se konzumaci vepřového vyhnuli," cituje britský deník The Independent z prohlášení Islingtonského zastupitelstva.

To se teď brání tím, že vepřové na školách nezakázalo, pouze uzavřelo smlouvu s dodavatelem, který vepřové ve svém sortimentu nemá.

O tom, co se může stát, když kuchařky v britské škole studentovi muslimského vyznání nedopatřením naservírují haram (nepovolené) jídlo, svědčí případ, k němuž došlo před rokem na birminghamské střední škole Moseley School. Tamní kuchyně halal pokrmy rovněž servírují všem bez výjimky, přestože se jedná o sekulární školu, kam docházejí ateisté i studenti jiného než muslimského vyznání.

Pracovnice školní jídelny ale 12. prosince roku 2012 udělala blíže nespecifikovanou "neúmyslnou chybu", která byla v rozporu se zásadami halal. Když její provinění vyšlo najevo, byla okamžitě propuštěna. Ředitel školy se navíc musel omluvit "za urážku muslimské víry".

Halal porážky zase neschvalujeme my, zuří rodiče

Také na základních školách ve městě Rotherham už žáci přes rok jedí halal, přestože jsou muslimské děti ve škole v menšině.

A části rodičům to vadí.

Argumentují mimo jiné tím, že stejně, jako je v rozporu s náboženským přesvědčením muslimů konzumace vepřového, je v rozporu s jejich zásadami připravování pokrmů z rituálně porážených zvířat.

Halal porážka je druhem rituálního zabíjení a nemyslím si, že taková věc patří do školy. Je mi krajně nepříjemné konzumovat maso, které bylo získáno ve jménu jiného boha, než v jakého věřím.

"Halal porážka je druhem rituálního zabíjení a nemyslím si, že taková věc patří do školy. Je mi krajně nepříjemné konzumovat maso, které bylo získáno ve jménu jiného boha, než v jakého věřím. Moje dcera je navíc přesvědčena, že jsou zvířata ve jménu halal zabíjena neetickým způsobem," řekla například listu The Daily Mail matka jedenáctileté žákyně.

Své jméno žena neuvedla v obavě, že by mohla být nařčena z rasismu.

Dalším argumentem rozezlených rodičů je fakt, že mají děti ve školních jídelnách na výběr mezi masovými, vegetariánskými a rybími pokrmy. Vyřazovat z nabídky vepřové tak podle nich není třeba.

Zavádění halal jídelníčku pro strávníky všech vyznání nevzbuzuje vášně jen ve školách. Už v dubnu minulého roku vyřadila ve 185 pobočkách vepřové ze své nabídky síť bageterií Subway. Nové menu splňuje veškerá pravidla halal. Řetězec své rozhodnutí odůvodnil tím, že "musí udržovat rovnováhu mezi kvalitou života zvířat a náboženskými příkazy zákazníků".

 

Právě se děje

Další zprávy