Další dvě osoby byly pozitivně testovány na přítomnost viru H5N1. Jedna z nich leží ve vážném stavu v nemocnici.
Ptačí chřipka byla v této kavkazské zemi zjištěna u drůbeže už v únoru u divokých ptáků na břehu Kaspického moře. Poté se rozšířila na severovýchod a jihozápad k hranicím Íránu.
Infobox
Přečtěte si více o H5N1Na drůbeží farmě Kiljazinskoj zhruba osmdesát kilometrů od Baku, kde byl prokázán výskyt viru H5N1, bylo zlikvidováno přes půl milionu kuřat.
Mrtví asi škubali nakažené labutě
Ázerbájdžánské úřady už dříve oznámily podezření, že virus si vyžádal i lidské oběti. Až dnes to potvrdila analýza WHO.
"Nešlo o přenos z člověka na člověka. Přesný zdroj nákazy se stále šetří. Vyšetřování se zaměřuje na to, zda mohlo dojít k přenosu při škubání peří," řekl agentuře Reuters mluvčí WHO Dick Thompson.
Čtyři mrtví - ženy mezi 17 a 21 lety - pocházeli z usedlosti asi osmi set domácností v regionu Saljan na jihovýchodě Ázerbájdžánu. Podle WHO zřejmě lidé škubali peří z mrtvých labutí nakažených H5N1.
V Egyptě mrtvý, H5N1 potvrzena v Pákistánu
Egypt dnes potvrdil čtvrtého člověka, u kterého je podezření na nakažení virem H5N1. Jeden z nakažených už podle egyptských úřadů zemřel, ale WHO to ještě nepotvrdila.
Poslední zemí, která zatím výskyt smrtelného viru potvrdila, byl Pákistán. Ptačí chřipkou byly zasaženy dva chovy drůbeže a úřady potvrdily, že šlo o chřipkový virus H5N1.
Virus ptačí chřipky si od roku 2003 ve světě vyžádal už 103 oběti, převážně ve východní Asii. Odtud se ale rozšířil přes střední Asii i do Evropy a Afriky.