Guaidó vyzval k protestům u vojenských základen. Zrádci a pučisti, zlobí se Maduro

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 5. 2019 14:17
Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó vyzval své příznivce, aby se v sobotu shromáždili u hlavních vojenských základen v zemi. Cílem demonstrací je přesvědčit armádu, aby se přidala na stranu politika uznávaného více než 50 zeměmi za prozatímního prezidenta Venezuely. Podle autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, k němuž je vedení vojska loajální, je armáda připravena na akce "zrádců a pučistů".
Juan Guaidó na letecké základně v Caracasu.
Juan Guaidó na letecké základně v Caracasu. | Foto: Reuters

V zemi stižené těžkou politickou a ekonomickou krizí se tento týden rozhořely nové násilné protesty poté, co Guaidó vyzval armádu a lid ke svržení Madurovy vlády. Při střetech demonstrantů a prorežimních sil zemřelo podle pátečního vyjádření úřadu pro lidská práva OSN pět lidí a 239 dalších bylo zraněno.

Mezi mrtvými jsou i tři mladiství ve věku 15 až 16 let, uvedla mluvčí úřadu Ravina Shamdasaniová.

Guaidó ve čtvrtek obyvatele Venezuely vyzval k poklidným demonstracím u hlavních vojenských základen, "aby (vojáci) začali jednat v souladu s ústavou".

Předseda parlamentu ovládaného opozicí se v lednu prohlásil za prezidenta s odvoláním na ústavu, která mu tuto pravomoc dává v případě, že je prezidentem nelegitimně zvolený člověk. Maduro loni obhájil prezidentský mandát ve volbách, které byly podle jeho oponentů zmanipulované a jichž se proto opozice nezúčastnila.

"Tento boj vyhrajeme, neboť se nám podaří docílit toho, aby se zbraně neobrátily proti lidu," napsal ve čtvrtek na Twitteru Guaidó.

Maduro, pro jehož setrvání u moci je podpora armády klíčová, ve stejný den pronesl další z řady veřejných projevů před nastoupenými jednotkami v uniformách.

"Ano, jsme v plném boji, musíme udržovat nejvyšší bojovou morálku, abychom odzbrojili všechny zrádce, všechny pučisty," prohlásil venezuelský vládce před téměř 5000 vojáky shromážděnými na stěžejní caracaské základně Fort Tiuna.

Madurovy úřady usilují o zatčení opozičního předáka Leopolda Lópeze, který tento týden opustil domácí vězení a po krátkém vystoupení po Guaidóově boku našel s rodinou útočiště v rezidenci španělského velvyslance v Caracasu. OSN uvedla, že je tam v pozici "hosta" a nežádá Španělsko o azyl. Madrid nehodlá vyjít vstříc venezuelskému zatykači a Lópeze v rezidenci ponechá.

Španělský ministr zahraničí Josep Borrell uvedl, že o azyl by musel López požádat přímo ve Španělsku. "Je hostem a jako host byl přijat. Nemůžeme dovolit, aby se španělská ambasáda stala centrem politických aktivit ve Venezuele," dodal podle agentury AP socialistický ministr bez dalších podrobností.

Situace dalšího opozičníka stíhaného Madurovým režimem je však podle OSN nejasná. Mluvčí Shamdasaniová vyzvala Caracas, aby ihned zveřejnil informace o tom, kde se nachází poslanec Gilber Caro, který byl zadržen minulý týden a od té doby o něm nejsou zprávy. "Jeho situace nás zvláště znepokojuje, neboť čelí velkému riziku mučení nebo špatného zacházení," řekla mluvčí novinářům.

Guaidó na pátek svolal v celé zemi shromáždění, na nichž budou příznivci opozice probírat jednotný postoj a další postup ve snaze odstranit prezidenta, kterého označují za "uzurpátora moci". Jejich cílem je uspořádání svobodných voleb, které má podporu desítek zemí včetně Spojených států, jejichž vláda nevyloučila možný vojenský zásah v této jihoamerické zemi. Rusko nebo Čína naproti tomu pevně stojí za ideovým následovníkem zakladatele venezuelského socialismu Huga Cháveze a Moskva varovala Washington před jakoukoli intervencí. O situaci ve Venezuele budou příští týden jednat ministři zahraničí obou zemí Mike Pompeo a Sergej Lavrov.

Podívejte se na video z protestů ve Venezuele:

Tisíce lidí vyšly do ulic Caracasu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 24 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy