Gruzínský exdiplomat: Válku s Ruskem jsme začali my

Dominik Jandl
26. 11. 2008 18:45
Z bývalého velvyslance, který pomohl Růžové revoluci, se stal disident
Ruský voják střeží stanoviště poblíž přístavu Poti.
Ruský voják střeží stanoviště poblíž přístavu Poti. | Foto: Reuters

Tbilisi - Agresorem a útočníkem v srpnové rusko-gruzínské válce byla Gruzie. Vyplývá to z výpovědi bývalého velvyslance Gruzie v Ruské federaci Erosi Kicmarišviliho.

Řekl to ve výpovědi u parlamentní komise vyšetřující důvody vzniku a průběh krátké srpnové války o gruzínský separatistický region Jižní Osetie.

Po vyřčení těchto slov po něm jeden z přítomných poslanců hodil svou propisku a přítomní jej museli zadržet, aby se na Kicmarišviliho sám nevrhl.

"Rusko bylo sice na válku plně připraveno, ale vyvolalo ji gruzínské vedení, které zahájilo vojenské operace jako první," řekl exvelvyslanec.

Chtěl Saakašvili stěhovat metropoli?

Ve své výpovědi se odvolal na "vysoce postaveného představitele Gruzie". I přesto, že podle něj za faktický začátek války může Gruzie, přiznal poté, že ji k tomu Rusko svou aktivitou v Jižní Osetii vyprovokovalo.

Gruzínky křičí na ruské vojáky, kteří u města Poti vytvářejí své stanoviště a hloubí příkop. Demonstranti se snaží příkop opět zahrabat
Gruzínky křičí na ruské vojáky, kteří u města Poti vytvářejí své stanoviště a hloubí příkop. Demonstranti se snaží příkop opět zahrabat | Foto: Reuters

Kicmarišvili je dlouhodobým kritikem prezidenta Saakašviliho, s nímž podle BBCnesouhlasí od doby, kdy byl přeložen na gruzínskou ambasádu do Moskvy.

Jeho samotného pak Saakašvili v březnu informoval o tom, že plánuje použití síly k přebrání moci nad Abcházií, dalším separatistickým regionem Gruzie.

Prezident mu zároveň měl sdělit, že poté hodlá přestěhovat sídlo vlády z gruzínského Tbilisi do abchazského Suchumi, tedy změnit hlavní město země.

Členové komise označili Kicmarišviliho výpověď za "nestoudnou a nezodpovědnou" a nechtěli ji dále komentovat.

Podle gruzínských oficiálních zdrojů začala gruzínská armáda Jižní Osetii obsazovat až poté, co Rusko do tohoto odtrženeckého regionu vyslalo jednotky, které neměly mandát mírových sborů.

"Ukradl" mu prezident televizi?

Nabízí se otázka, proč Kicmarišvili vystoupil s tímto prohlášením až teď. Jeho vztahy s gruzínským prezidentem totiž nejsou úplně nejčistší.

Kicmarišvili ve středu zároveň oznámil, že hodlá Saakašviliho zažalovat za nezákonné převzetí jeho majetku.

Michail Saakašvili
Michail Saakašvili | Foto: Reuters

Kicmarišvili byl totiž vlastníkem majoritního podílu v gruzínské televizi Rustavi-2, která v roce 2004 zbankrotovala.

"Můj podíl v Rustavi-2 byl zadržen v roce 2004 na příkaz Michaila Saakašviliho. Podám žalobu, aby mi byl můj podíl v televizi navrácen," citovala Kicmarišviliho agentura RIA-Novosti.

Podle analytiků byla právě stanice Rustavi-2 velmi důležitá v začátcích takzvané Růžové revoluce v roce 2003,  která vynesla Saakašviliho k moci.

Po jejím bankrotu zastával Kicmarišvili post velvyslance v Ruské federaci. Podezření vůči Saakašvilimu dostal údajně až později, když zjistil, že kontrolu nad televizí získala společnost Geomedia Group, která sídlí na Marshallových ostrovech.

Jejím vlastníkem je podle Kicmaršviliho právě Saakašvili. Žádný konkrétní důkaz, který by tyto spekulace potvrdil, však zatím nepředložil.

Z Moskvy byl Kicmarišvili odvolán v červenci poté, kdy Gruzie a Rusko přerušily vzájemné diplomatické styky. Gruzie to odůvodnila chováním Ruské federace v Jižní Osetii a Abcházii.

 

Právě se děje

Další zprávy