Google zpřesnil mapy KLDR, odhalily i nové lágry

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 1. 2013 7:25
Služba Google Maps nově poskytuje detailnější pohled zejména na Pchjongjang
Pchjongjang už je na mapě Googlu vykreslen poměrně podrobně.
Pchjongjang už je na mapě Googlu vykreslen poměrně podrobně. | Foto: Google Maps

Mountain View - Internetový gigant Google zpřesnil své digitální mapy Severní Koreje.

Aktualizovaná služba Google Maps nově poskytuje detailnější pohled na hlavní město Pchjongjang, včetně trhů, parků, univerzity nebo chrámu.

Zkvalitnění služby přišlo pouhé dva týdny po soukromé návštěvě šéfa Googlu Erica Schmidta v KLDR.

Neznamená to ale, že by režim Kim Čong-una americké firmě poskytl podklady, Google mapu zpřesnil pomocí nástroje Map Maker, který umožňuje veřejnosti, aby se svými znalostmi o daném místě a místě podílela na tvorbě map prostřednictvím satelitních snímků.

"V Map Makeru jsme o tuto věc usilovali několik let a teď máme připravenou novou mapu KLDR, dostupnou už nyní na Google Maps," uvedl na blogu vysoce postavený manažer Googlu Jayanth Mysore. Upozornil, že mapy mají velký význam pro obyvatele Jižní Koreje, kteří v zemi severního souseda měli nebo stále mají příbuzné.

Mimo metropoli sice mapa zůstává prořídlá, zachycuje ale několik velkých měst a letišť nebo rafinerii. Šedivé plochy představují pracovní tábory, pro něž Google používá označení koncentračních a pracovních táborů za stalinského období v někdejším Sovětském svazu - gulagy.

Tak KLDR straší svět zkouškami raket dlouhého doletu:

Obyvatelé komunistického státu na Google nemají přístup a mapa KLDR tak pro ně zůstává nedostupná.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International ve své zprávě z května 2011 uvedla, že se počet a velikost internačních táborů v KLDR v předchozích deseti letech zvětšily a v "hrůzných podmínkách" je v nich drženo asi 200 000 lidí.

Pchjongjang tvrdí, že žádné pracovní tábory neexistují, jde prý jen o dílo zahraniční propagandy. Britský deník The Telegraph ale v pátek napsal, že experti na základě aktualizovaných satelitních snímků služby Google Earth odhalili nový pracovní tábor v KLDR.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy