Google spouští zábavné špiclování. Stačí souhlas a zví vše

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 7. 2015 18:23
Nová služba Časová přímka může vyhledat kde, kdy a s kým uživatel byl. Často dokonce i to, proč někde byl. Aplikace může bavit a usnadňovat, ale také špehovat.
Stačí chtít a Google vám pomůže téměř se vším. Nic však není zadarmo.
Stačí chtít a Google vám pomůže téměř se vším. Nic však není zadarmo. | Foto: Reuters

Mountain View - O tom, že Google v tichosti shromažďuje data svých uživatelů a jednou by je mohl snadno zneužít, už toho bylo řečeno a napsáno mnoho.

Diskuse o slídění poskytovatelů internetových služeb teď ale dosáhla nového rozměru. Google jako by se rozhodl uživatelům ukázat, co s jejich daty dokáže.

Představil novou funkcionalitu svých mapových služeb, kterou pojmenoval Časová přímka.

Uživatel (a zřejmě nejen on, byť to Google slibuje) si díky ní může vyhledat kde, kdy a s kým byl. Samozřejmostí je pak dostupnost snímků, videí a dalších digitálních stop, které na daném místě zanechal či pořídil.

"Zatoužili jste někdy zapamatovat si snadno všechna místa, která jste kdy navštívili, ať už šlo o muzeum, v němž jste byli na poslední dovolené, nebo ten zábavný bar, na nějž jste narazili před pár měsíci? Nuže, Mapy Googlu Vám v tom ode dneška mohou pomoci," píše projektový manažer Googlu na blogu společnosti.

To není vše. Nová služba Googlu nabízí i zadání místa bydliště a zaměstnání či oblíbených tras. Ty pak Google využije například pro optimalizaci navigace.

Krom toho, že tak může Časová přímka na Google Maps zprostředkovat milou vzpomínku například z romantické dovolené, umí v případě, že k tomu dáte (zatím) nutný souhlas, využít veškerá zařízení, využívající služby Google jako dokonalé špiclovací zařízení.

Podřízení se politice "Jediný účet. Vše od Googlu" představuje hned dvojí závažné riziko. Google může získat a zneužít (přeprodat) ucelenou složku o konkrétním člověku, další nemalou nepříjemnost pak samozřejmě způsobí, když se někdo ke "všemu od Googlu" dostane díky znalosti jediného hesla.

Nová služba je "ohromujícím způsobem úžasná a děsivá zároveň," shrnul jeden z blogerů, který se zabývá internetovými inovacemi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy