Google spouští zábavné špiclování. Stačí souhlas a zví vše

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 7. 2015 18:23
Nová služba Časová přímka může vyhledat kde, kdy a s kým uživatel byl. Často dokonce i to, proč někde byl. Aplikace může bavit a usnadňovat, ale také špehovat.
Stačí chtít a Google vám pomůže téměř se vším. Nic však není zadarmo.
Stačí chtít a Google vám pomůže téměř se vším. Nic však není zadarmo. | Foto: Reuters

Mountain View - O tom, že Google v tichosti shromažďuje data svých uživatelů a jednou by je mohl snadno zneužít, už toho bylo řečeno a napsáno mnoho.

Diskuse o slídění poskytovatelů internetových služeb teď ale dosáhla nového rozměru. Google jako by se rozhodl uživatelům ukázat, co s jejich daty dokáže.

Představil novou funkcionalitu svých mapových služeb, kterou pojmenoval Časová přímka.

Uživatel (a zřejmě nejen on, byť to Google slibuje) si díky ní může vyhledat kde, kdy a s kým byl. Samozřejmostí je pak dostupnost snímků, videí a dalších digitálních stop, které na daném místě zanechal či pořídil.

"Zatoužili jste někdy zapamatovat si snadno všechna místa, která jste kdy navštívili, ať už šlo o muzeum, v němž jste byli na poslední dovolené, nebo ten zábavný bar, na nějž jste narazili před pár měsíci? Nuže, Mapy Googlu Vám v tom ode dneška mohou pomoci," píše projektový manažer Googlu na blogu společnosti.

To není vše. Nová služba Googlu nabízí i zadání místa bydliště a zaměstnání či oblíbených tras. Ty pak Google využije například pro optimalizaci navigace.

Krom toho, že tak může Časová přímka na Google Maps zprostředkovat milou vzpomínku například z romantické dovolené, umí v případě, že k tomu dáte (zatím) nutný souhlas, využít veškerá zařízení, využívající služby Google jako dokonalé špiclovací zařízení.

Podřízení se politice "Jediný účet. Vše od Googlu" představuje hned dvojí závažné riziko. Google může získat a zneužít (přeprodat) ucelenou složku o konkrétním člověku, další nemalou nepříjemnost pak samozřejmě způsobí, když se někdo ke "všemu od Googlu" dostane díky znalosti jediného hesla.

Nová služba je "ohromujícím způsobem úžasná a děsivá zároveň," shrnul jeden z blogerů, který se zabývá internetovými inovacemi.

 

Právě se děje

Další zprávy