Gdańsk - Spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass má sice osmdesátiny až v polovině měsíce, už teď ale slaví v rodném Gdańsku.
Tamější radnice mu uspořádala třídenní oslavu, na jejíž rozpočet dalo město 350 tisíc zlotých. Jubilanta čekají přednášky, koncerty i filmová představení.
Ne všichni ovšem slavného německého spisovatele, který se v roce 1927 ve městě narodil, vítají s otevřenou náručí. Trnem v oku je kritikům nejen rozpočet oslav, které vyvrcholí divadelním představení na motivy Plechového bubínku, ale také samotný spisovatel.
PiS: je to skandál
"Je to skandál, že jdou peníze z městské kasy na jubileum tak kontroverzní postavy," řekl šéf gdaňské organizace vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Kazimierz Koralewski. Jeho spolustraníci z radnice prý budou "potěmkinovské" oslavy bojkotovat.
A důvod? Grass se minulý rok v rozhovoru pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung a v autobiografické knize Když se loupe cibule (Beim Häuten der Zwiebel) doznal, že jako mladík byl načas členem jednotek SS.
V Polsku to vyvolalo vlnu pobouření a exprezident Lech Walesa dokonce vyzýval Grasse, ať vrátí čestné občanství Gdańsku. Totéž si loni v létě myslel podle průzkumů každý třetí obyvatel severopolského přístavu.
Witčmë Was
I když PiS, jemuž předsedá premiér Jaroslaw Kaczyński, vyvolává v Gdańsku protiněmecké resentimenty, "Grassovi Slované" spisovateli rozumějí. Kašubové, kterým Grass ve svých románech udělal velkou reklamu, mu totiž na letišti rozvinuli transparent.
"Günterze Grass, witčmë Was," stálo na něm v jazyce, kterým už nikdo aktivně nemluví. Nadšenci nicméně přeložili do kašubštiny několik příspěvků na Wikipedii. Tedy platformě, kde se loni rychlostí blesku rozšířilo Grassovo pozdní doznání.