Němci chtějí znát Grassovu historii v SS

Red Zah, ČTK
22. 8. 2006 19:45
Berlín - Německé centrum Simona Wiesenthala chce prověřit detaily působení spisovatele Güntera Grasse v elitních vojenských jednotkách SS.
Osmasedmdesátiletý Grass po 61 letech přiznal, že byl jako sedmnáctiletý mladík nakrátko členem vojenských složek SS
Osmasedmdesátiletý Grass po 61 letech přiznal, že byl jako sedmnáctiletý mladík nakrátko členem vojenských složek SS | Foto: Reuters

Centrum Grasse vyzvalo, aby se zřekl zákonem daného práva na ochranu osobních údajů, který znemožňuje pátrání v archivech. 

"Požádali jsme Grasse o souhlas, abychom měli přístup ke klíčovým dokumentům a mohli zahájit vyšetřování," citovala agentura Reuters Efraima Zuroffa, ředitele Střediska Simona Wiesenthala v Jeruzalémě.

Chceme vědět víc, žádá Německo

Politické elity v Polsku zase od Grasse požadují, aby se dobrovolně zřekl čestného občanství města Gdaňsku, které mu bylo v  uplynulých letech uděleno.

"Máme pocit, že Grassova interpretace je plná nejasností. Je na čase je vysvětlit," dodal Zuroff.

Wiesenthalovo centrum již údajně zaslalo německému literátovi dopis, v němž ho žádají o některá upřesňující fakta týkající se Grassova působení u SS. Například ve kterých složkách divize Frundsberg sloužil či zda měl kontakty s určitými členy elitních vojenských sil třetí říše.

Držitel Oskara čelí problémům

Zřekni se čestného občanství města Gdaňsku, žádá Polsko.
Zřekni se čestného občanství města Gdaňsku, žádá Polsko. | Foto: Reuters

Grass patří mezi ikony německé levice, pacifisty a ke skupině poválečných autorů, kteří popisovali období nacismu, obtížná léta poválečné obnovy, společenské hnutí v 60. letech a znovusjednocení Německa. 

Průlomem v jeho literární tvorbě byl především román Plechový bubínek z roku 1959, jehož filmová verze byla o dvacet let později korunována Oscarem. Při přiznání svého členství v SS v listu Frankfurter Allgemeine Zeitung zdůraznil, že se za svou minulost v těchto jednotkách postupem let čím dál tím více styděl.

 

Právě se děje

Další zprávy