Galileo je podle šéfa dodavatelů odsouzen k záhubě

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 1. 2011 10:46
Šéf výrobců satelitů řekl Američanům, že jde o "hloupé vyhazování peněz".

Berlín - Výkonný ředitel německé firmy OHB-System, která má dodat prvních čtrnáct satelitů pro evropský navigační systém Galileo, byl odvolán poté, co organizace WikiLeaks zveřejnila další americké diplomatické depeše, z nichž vyplývá, že se ředitel Berry Smutny o projektu vyjadřuje jako o "stupidním nápadu".

"Je to zbytečné mrhání penězi evropských daňových poplatníků a stupidní nápad, za kterým stojí francouzské zájmy, zejména jejich vojenské ambice," okomentoval podle WikiLeaks Smutny historicky nejnákladnější společný projekt evropského společenství, jenž má mít sídlo v Praze.

Kritika Galilea měla zaznít v říjnu 2009 v Berlíně, kde se Smutny setkal s americkými diplomaty. Jeden z hlavních architektů projektu zároveň dodal, že je Galileo předurčený k záhubě a může být zachráněn jen za cenu drastických škrtů.

Informaci WikiLeaks předala norskému deníku Afteposten. Sám Smutny informaci popřel a dodal, že se sice s americkými diplomaty setkal, ale jakoukoliv kritiku evropského projektu satelitní navigace odmítá. Představenstvo OHB-System už nicméně zareagovala jeho okamžitým odvoláním.

Soukromí investoři už z projektu vycouvali

Plán na vybudování vlastního systému se zrodil v roce 1999. Tehdy se počítalo s tím, že se bude na projektu podílet soukromý sektor. Investoři si to ale pro velkou rizikovost projektu nakonec rozmysleli. 

Současný model, kdy je projekt financován z unijního rozpočtu, byl schválen v roce 2002. Hotov by měl celý systém být i se všemi komponentami v roce 2012. Navigaci zajistí sedmadvacet satelitů (plus tři rezervní). První dva už jsou na oběžné dráze.

Pro Česko je Galileo zajímavý mimo jiné tím, že jeho administrativní část bude sídlit v Praze, což Evropská unie odsouhlasila v prosinci minulého roku. Jedná se o dosud nejdražší společnou investici členských zemí EU. Podle posledních údajů vyjde Galielo na více než čtyři miliardy eur.

 

Právě se děje

Další zprávy