Fukušima straší dál, radiace v rybách je 258x nad limit

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 8. 2012 16:41
Elektrárenská společnost Tepco testuje ryby v 20kilometrovém okruhu od elektrárny
Jaderná elektrárna Fukušima.
Jaderná elektrárna Fukušima. | Foto: Reuters

Tokio - Ryby z okolí zemětřesením a tsunami poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima jsou silně kontaminovány radiací.

Hodnoty radioaktivního cesia v kontrolních vzorcích 258krát překročily míru, kterou japonská vláda stanovila jako bezpečnou pro konzumaci.

Podle agentury Kjódó naměřila elektrárenská společnost Tepco 1. srpna v rybách z 20kilometrového okruhu elektrárny ozáření 25 800 becquerelů, což je rekordní hodnota.

Od loňského 11. března, kdy k nejhorší jaderné katastrofě od výbuchu v Černobylu došlo, nebylo takto vysoké množství zaznamenáno.

V posledních odebraných vzorcích lososa se ovšem našlo 18 700 becquerelů, což povolené hodnoty přesahuje 187krát.

Tokio bezprostředně po neštěstí zakázalo v postižené oblasti rybolov. Podle televize NHK ale byly zaznamenány tři případy, kdy rybáři nařízení porušili.

Naprostá většina testovaných ryb ovšem zvýšené limity radiace nevykazuje, upozornil server CNN.

Oběti Fukušimy se po roce opět mohou smát:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Čínská armáda tvrdí, že sledovala a odehnala americký torpédoborec

Čínská armáda uvedla, že se dostala do drobného incidentu s americkým torpédoborcem, který podle ní nelegálně vplul do vod u Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Informuje o tom agentura Reuters. Na ostrovy si dělají nárok Čína, Tchaj-wan i Vietnam. Podobný incident se u nich odehrál už loni. V prohlášení čínské armády se uvádí, že torpédoborec USS Milius nezákonně vnikl do čínských teritoriálních vod, čímž "narušil mír a stabilitu rušné vodní cesty".

Jihočínské moře je jedním ze sporných bodů vztahů mezi Čínou a USA. Washington viní Peking, že jeho územní nároky v těchto vodách jsou nezákonné. Lodě amerického námořnictva tak v posledních letech Jihočínským mořem proplouvají čím dál častěji, aby se USA proti čínským nárokům vymezily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy