Fukušima straší dál, radiace v rybách je 258x nad limit

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 8. 2012 16:41
Elektrárenská společnost Tepco testuje ryby v 20kilometrovém okruhu od elektrárny
Jaderná elektrárna Fukušima.
Jaderná elektrárna Fukušima. | Foto: Reuters

Tokio - Ryby z okolí zemětřesením a tsunami poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima jsou silně kontaminovány radiací.

Hodnoty radioaktivního cesia v kontrolních vzorcích 258krát překročily míru, kterou japonská vláda stanovila jako bezpečnou pro konzumaci.

Podle agentury Kjódó naměřila elektrárenská společnost Tepco 1. srpna v rybách z 20kilometrového okruhu elektrárny ozáření 25 800 becquerelů, což je rekordní hodnota.

Od loňského 11. března, kdy k nejhorší jaderné katastrofě od výbuchu v Černobylu došlo, nebylo takto vysoké množství zaznamenáno.

V posledních odebraných vzorcích lososa se ovšem našlo 18 700 becquerelů, což povolené hodnoty přesahuje 187krát.

Tokio bezprostředně po neštěstí zakázalo v postižené oblasti rybolov. Podle televize NHK ale byly zaznamenány tři případy, kdy rybáři nařízení porušili.

Naprostá většina testovaných ryb ovšem zvýšené limity radiace nevykazuje, upozornil server CNN.

Oběti Fukušimy se po roce opět mohou smát:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy