Francouzští poslanci schválili zákon o opravě Notre-Dame, vláda může obejít pravidla

ČTK ČTK
11. 5. 2019 8:51
Francouzští poslanci po dlouhé debatě schválili kontroverzní návrh právního rámce pro pětiletou rekonstrukci pařížské katedrály Notre-Dame, kterou v dubnu poškodil požár. Norma řeší především otázku správy finančních darů na obnovu chrámu. Kritiku odborníků i opozice ale vyvolává její část, která dává vládě možnost v případně nutnosti obejít urbanistická, ekologická a památkářská pravidla nebo předpisy o veřejných zakázkách. "Tento článek je z celého textu nejhorší. Navrhuje ignorování všech pravidel, aby šla (rekonstrukce) rychleji," uvedl opoziční poslanec Marc Le Fur.
Pohled na poničenou katedrálu Notre-Dame v Paříži.
Pohled na poničenou katedrálu Notre-Dame v Paříži. | Foto: Reuters

Katedrála vzplála 15. dubna a přišla o svůj krov a štíhlou věž. Prezident Emmanuel Macron poté uvedl, že by si přál, aby proslulá gotická památka byla obnovena do pěti let. To ale mnozí experti považují za nemožné.

Kritici tvrdí, že záměr šéfa Elysejského paláce je motivovaný především snahou opravit katedrálu do olympijských her v Paříži v roce 2024.

Francouzský ministr kultury Franck Riester ale podle agentury AFP ujistil, že vláda renovaci uspěchat nehodlá. Zvláštní právní rámec byl podle něj potřeba, protože situace je bezprecedentní. "Stavba, která nás čeká, je výjimečná, ambiciózní, jedinečná," dodal Riester.

Návrh zákona ještě zamíří do Senátu, který by se jím měl zabývat 27. května.

Video: Podařilo se odvrátit tu nejhorší zkázu, říká expert o požáru Notre-Dame

Je třeba zjistit, jaká jsou statická porušení budovy. Tradiční řemesla jsou dnes už vzácná, upozorňuje Petr Chotěbor. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy