Projevit názor už je drahý luxus. Francouzi si připomněli 3. výročí útoku na časopis Charlie Hebdo

ČTK ČTK
7. 1. 2018 14:41
Teroristický útok na satirický časopis Charlie Hebdo 7. ledna 2015 odstartoval sérii islamistických atentátů, které v následujících měsících zasáhly Francii.
Francouzský prezident Emmanuel Macron u bývalé redakce časopisu Charlie Hebdo.
Francouzský prezident Emmanuel Macron u bývalé redakce časopisu Charlie Hebdo. | Foto: Reuters

Paříž - Neokázale a civilně si v neděli připomněli Francouzi třetí výročí útoku na satirický časopis Charlie Hebdo. Pietního aktu se zúčastnili prezident Emmanuel Macron, pařížská starostka Anne Hidalgová nebo příbuzní obětí.

Konal se před někdejší redakcí Charlie Hebdo, kde 7. ledna 2015 zaútočili bratři Chérif a Said Kouachiovi. Řádění islamistů nepřežilo 12 lidí, mezi nimi nejznámější kreslíři časopisu. Během vzpomínkové akce byla přečtena jména těch, které teroristé zavraždili, její účastníci na místo položili květiny.

Zatímco pachatelé útoku na Charlie Hebdo, jehož karikaturisté si dělali legraci i z islámu, z místa činu prchali, zavraždil další terorista jednu policistku a čtyři lidi v obchodě s košer potravinami. I na ně se v neděli v Paříži vzpomínalo. V souvislosti s těmito útoky zahynulo ve Francii za tři dny 17 lidí a tři pachatelé, jež zastřelili policisté.

Nová adresa Charlie Hebdo je utajovaná a časopis vynakládá ročně jeden až půldruhého milionu eur (25,5 milionu až 38,2 milionu korun) na ochranu, uvedl podle agentury DPA vedoucí redakce Laurent Sourisseau alias Riss. Možnost vyjádřit svobodně vlastní přesvědčení se podle něho stala "luxusním zbožím", které si v budoucnu budou moci dovolit jen bohaté mediální firmy.

Útokem na Charlie Hebdo začala ve Francii série atentátů, která stála život asi 240 lidí.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Petříček odstoupil z pražské kandidátky ČSSD do sněmovních voleb. Kritizuje narušení demokratické tvorby listiny či kšeftování s hlasy a trafikami

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

V elektrárně Dukovany se smrtelně zranil pracovník, propadl střechou skladu

V Jaderné elektrárně Dukovany se ve středu smrtelně zranil zaměstnanec dodavatelské firmy. Propadl střechou pomocného skladu, která nebyla určená k pohybu osob. Ani přes okamžitý zásah kolegů a záchranářů se ho nepodařilo zachránit, sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Okolnosti neštěstí prověřuje firma ČEZ, inspektorát práce i policie.

"Oznámení jsme přijali," uvedla mluvčí krajské policie Dana Čírtková. Elektrárna je podle mluvčího připravená poskytnout veškerou součinnost a možnou podporu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy