Francouzi našli milion dávek falešného aspirinu z Číny

ČTK ČTK
26. 5. 2013 8:30
Jde o největší nález padělků léků v Evropské unii, byly ukryty v čaji
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jaroslav Jiřička

Paříž - Francouzští celníci zabavili 1,2 milionu dávek padělaného aspirinu z Číny. Jde o největší objevené množství falešných léků, jaké bylo kdy ve Francii i celé Evropské unii zabaveno.

Oznámilo to v sobotu francouzské ministerstvo hospodářství, které citovala agentura AFP.

Aspirin byl objeven 17. května v přístavu Le Havre na severozápadě Francie a ukrytý byl v nákladu čaje z Číny. Prášek se skládal převážně z glukózy a neobsahoval žádné aktivní látky.

Falešný aspirin byl určen pro španělskou společnost sídlící na Baleárských ostrovech a prodáván měl být na Iberském poloostrově, jihu Francie a ve frankofonních zemích Afriky, upřesnilo ministerstvo.

V roce 2012 objevili francouzští celníci asi 100 tisíc farmakologických padělků.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy