Stockholm - Evropská unie v čele se švédským předsednictvím se postavila na stranu Paříže, která žádá propuštění francouzské občanky Clotilde Reissové.
Tato učitelka jazyků čelí v Íránu obvinění ze spiknutí proti současné íránské vládě a špionáže pro francouzskou ambasádu.
Podle polooficální íránské agentury Fars se Reissová "svou účastí na demonstracích a posíláním informací a fotografií z demonstrací do zahraničí dopustila jednání proti národní bezpečnosti". Podle íránského práva jí hrozí trest smrti.
Sarkozy za Reissovou
Clotilde Reissová pobývala v zemi pět měsíců a vyučovala jazyky na univerzitě ve městě Isfahán, asi 340 kilometrů jižně od Teheránu. Mladá učitelka byla zadržena na letišti 1. července ve chvíli, kdy byla na cestě zpět do Paříže.
Podle místních médií se měla Reissová při prvním soudním přelíčení o víkendu ke všem činům přiznat. Íránští opoziční předáci však tvrdí, že ji k tomu musely donutit tamní úřady.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy Teherán vyzval, aby Clotilde Reissovou okamžitě propustil. Podle Paříže je nevinná a žádnou špionáž pro francouzskou vládu neprováděla.
Jak informuje server Euractiv, Švédsko, které nyní předsedá evropské sedmadvacítce, Sarkozyho požadavek plně podporuje.
Vykonstruovaný proces?
„Pokud to bude nutné, jsme připraveni přistoupit k dalším krokům. Samozřejmě ve spolupráci se všemi sedmadvaceti členskými státy," řekl v této souvislosti švédskému rozhlasu ministr zahraničí Carl Bildt.
Podle Bildta citovaného agenturou Reuter se „zjevně jedná o vykonstruovaný proces zaměřený proti EU".
Právě Evropská unie se stala v průběhu protestů terčem nejtvrdší kritiky íránského vedení. Podle Teheránu její diplomaté demonstrace přímo organizovali.
V souvislosti s protesty je nyní souzeno okolo stovky stoupenců opozice. Zadrženo bylo podle oficiálních statistik celkem 4000 lidí, tři sta z nich zůstává stále ve vězení.