Francie zatkla 10 radikálů, prý mají blízko k Merahovi

Razii připravila domácí rozvědka, do akce vyrazila elitní komanda
Snímek z obléhání extremisty Meraha v Toulouse.
Snímek z obléhání extremisty Meraha v Toulouse. | Foto: Reuters

Paříž - Elitní jednotky francouzské policie provedly ve středu nad ránem zátah proti radikálním islamistům. Jak uvedla agentura Reuters, zatýkalo se v několika městech.

Razii připravila domácí rozvědka, do akce vyrazila komanda RAID a GIPN. Údery proti možným radikálům se odehrály v Marseille, Pau, Valence a také na severovýchodě země v Roubaix.

Akce přišla týden poté, co policejní ostřelovači po celodenním martýriu zabili ozbrojeného Mohammeda Meraha, na jehož kontě byla vražda tří židovských dětí před školou v Toulouse, rabína a rovněž tří francouzských vojáků.

Agentura Reuters citovala nejmenovaný zdroj z policie, podle kterého rozvědka vytipovala osoby, které mají podobný profil jako Merah. "Nejde o žádnou síť, jejíž členové by se pozatýkali. Ve všech případech to jsou individualisté, kteří se v posledních měsících podle našich informací radikalizovali," řekl tento zdroj.

Řádění Mohammeda Meraha vyvolalo ve Francii vlnu kontrol sympatizantů s militantním islámem.

Prezident Nicolas Sarkozy, jehož šance na znovuzvolení v nadcházejících volbách se po útoku Meraha nenadále zvýšily, veřejně označil otázku bezpečnosti v zemi za jednu ze svých priorit. Na konci března slíbil, že podobných zátahů bude více a povedou i k vyhošťování osob. Zatím ve vazbě zůstává 19 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy