Francie má Naději pro předměstí. I pro Sarkozyho

bh
8. 2. 2008 12:45
Na krizová předměstí půjde miliarda eur
Podobných nepokojů proběhlo na předměstích Paříže již mnoho.
Podobných nepokojů proběhlo na předměstích Paříže již mnoho. | Foto: Reuters

Paříž - Naděje pro předměstí. Tak se jmenuje plán na resuscitaci problémových předměstí francouzských měst, kde bují vysoká nezaměstnanost a kriminalita.

A balíček opatření, který prezident Nicolas Sarkozy večer představí, není jen šancí pro 250 tisíc nezletilých, kteří v krizových oblastech žijí. Nadějí je také pro "Sarka", který se potýká s rekordním propadem popularity.

Čtěte více: Sarkozyho volný pád trvá. Nezachránila ho ani svatba

Nový plán počítá především s aktivní pomocí při hledání práce. Ostatně sám Sarkozy koncem ledna v Satrouville, kde žije mnoho arabských a afrických imigrantů, slíbil "šanci pro každého, kdo chce vstávat každé ráno".

Ze státního rozpočtu by měla být uvolněna celkem miliarda eur na terénní pracovníky, rekvalifikační kurzy a komunitní projekty.

Mám plán pro všechny, kterým se chce vstávat, slíbil Sarkozy v Satrouville.
Mám plán pro všechny, kterým se chce vstávat, slíbil Sarkozy v Satrouville. | Foto: Reuters

Aktivní pomoc státu a vysoký rozpočet akčního plánu podporují také voliči. Podle průzkumu listu Figaro si 88 procent Francouzů myslí, že mladistvým je třeba podat pomocnou ruku.

A prakticky stejný počet respondentů věří, že za kriminalitou a nepokoji je jen malá skupinka násilníků.

Poslední vlna násilí zasáhla pařížská předměstí loni v listopadu poté, co dva teenageři na motorce zahynuli po střetu s policejním vozem.

Projekt na pomoc chudobě v ghettech má i česká vláda. Nedávno ho představila ministryně Džamila Stehlíková.

Čtěte více: Vláda spustila agenturu. Má pomoci chudým v ghettech

Přečtěte si také reportáž z břeclavského ghetta

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Nejméně dva mrtví po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se odpálil sebevražedný útočník, informují zpravodajské agentury. Čin si vyžádal dva životy, dva další lidé utrpěli zranění, což podle agentury AP potvrdili místní představitelé. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví. Jedním ze dvou mrtvých je duchovní, který zemřel v nemocnici na následky zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy