Foto: Albánský hřbitov stíhaček z dob Sovětského svazu. Natáčel se tu i Top Gear

Foto: Albánský hřbitov stíhaček z dob Sovětského svazu. Natáčel se tu i Top Gear
Bývalá vojenská letecká základna Kuçovë v Albánii se dočká renovace.
Leží v centrální části země.
V době komunismu bylo Kuçovë přejmenováno na Stalinovo město.
Provoz základny byl kvůli stárnoucímu arzenálu ukončen v roce 2005.
Foto: Reuters
Reuters Zahraničí dap Reuters, Zahraničí, dap
Aktualizováno 22. 10. 2018 16:52
Hřbitov stíhaček v Albánii dostane novou šanci. Bývalá letecká základna Kuçovë ukončila provoz před více než deseti lety, letouny na místě zůstaly. NATO do základny investuje miliony, Kucovo se tak stane první základnou aliance v oblasti.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy