Génius s IQ 167. Americký terorista Unabomber unikal policii sedmnáct let

Génius s IQ 167. Americký terorista Unabomber unikal policii sedmnáct let
Na místě vyšetřovatelé zjistili, že Kaczynski si pěstoval zeleninu na zahrádce a mezi lidi chodil jen výjimečně. Například do nedaleké knihovny, kde si půjčoval knihy o matematice.
Ve své době šlo o nejdelší a nejdražší vyšetřování FBI. Existovalo několik teorií a nákresů, jak by útočník mohl vypadat. Po výbuchu v letadle FBI dala dohromady tým odborníků, kteří měli sestavit psychologický profil neznámého Unabombera. Jeho členem byl i John Douglas, pozdější autor mnoha knih o psychologii zločinců. Podle posudku měl být zločinec nadprůměrně inteligentní a s vazbami na akademické prostředí. O několik let později ale FBI profil zavrhla a vypracovala nový, téměř protichůdný: útočník měl být letecký mechanik z dělnického prostředí. Policie tápala.
Kaczynski postupoval velmi precizně. Balíčky zasílal na různá místa v různých amerických státech, čímž ztížil vyšetřování. U podobných případů má policie zpočátku problém spojit si jednotlivé útoky. Na fotografii ukázka jedné z jeho bomb.
Ve vězení se Kaczynski věnoval psaní. Podle svých slov litoval, že slábnou jeho "vzpomínky na hory, lesy, na kontakt s divokou přírodou". Fotografie byla pořízena během rozhovoru v roce 1999. Kaczynski zemřel loni v červnu v jednaosmdesáti letech.
Foto: Aktuálně.cz / Federal Bureau of Investigation / FBI / Wikipedia / Public domain
Pavlína Nouzová Dan Poláček ČTK Pavlína Nouzová, Dan Poláček, ČTK
Aktualizováno 3. 4. 2024 12:46
Americký terorista Theodore Kaczynski zvaný Unabomber při šestnácti bombových útocích z let 1978 až 1995 zabil celkem tři lidi. Policie ho dopadla přesně před 28 lety, 3. dubna 1996, v jeho primitivní chatrči v Montaně. O dva roky později byl odsouzen na doživotí.

Učitelé Kaczynského označovali za matematický zázrak. Ve škole mu naměřili IQ 167, a tak přeskočil jeden ročník. Po letech se ale rozhodl, že unikne před moderním světem a bude žít v opuštěné chatě jako poustevník. Jeho posedlost dospěla tak daleko, že se pod přezdívkou Unabomber stal jedním z nejznámějších amerických teroristů.

Doživotní trest bez možnosti podmínečného propuštění si Kaczynski odpykával po svém zatčení v roce 1996. Policii unikal dlouhých 17 let. K dopadení přispěl jeho bratr. Kaczynski se přiznal, že v letech 1978 až 1995 nastražil v různých částech země 16 pum, při jejichž explozích zemřeli tři lidé a 23 dalších bylo zraněno.

Své činy motivoval odporem k průmyslové civilizaci a láskou k přírodě. Nálože vybuchovaly v kancelářích a domovech vědců, jedna v letadle, v kancelářích firem zabývajících se těžbou dřeva a dalších institucí, které podle Kaczynského názoru ohrožovaly přírodu a životní prostředí a zneužívaly technického pokroku.

Kaczynski zemřel loni v červnu v jednaosmdesáti letech. Nalezli ho bez známek života ve federální věznici v Severní Karolíně.

 

Právě se děje

Další zprávy