Génius s IQ 167. Vrah Unabomber mátl falešnými stopami, FBI pomohl až jeho bratr

Génius s IQ 167. Vrah Unabomber mátl falešnými stopami, FBI pomohl až jeho bratr
Na místě vyšetřovatelé zjistili, že Kaczynski si pěstoval zeleninu na zahrádce a mezi lidi chodil jen výjimečně. Například do nedaleké knihovny, kde si půjčoval knihy o matematice.
Ve své době šlo o nejdelší a nejdražší vyšetřování FBI. Existovalo několik teorií a nákresů, jak by útočník mohl vypadat. Po výbuchu v letadle FBI dala dohromady tým odborníků, kteří měli sestavit psychologický profil neznámého Unabombera. Jeho členem byl i John Douglas, pozdější autor mnoha knih o psychologii zločinců. Podle posudku měl být zločinec nadprůměrně inteligentní a s vazbami na akademické prostředí. O několik let později ale FBI profil zavrhla a vypracovala nový, téměř protichůdný: útočník měl být letecký mechanik z dělnického prostředí. Policie tápala.
Kaczynski postupoval velmi precizně. Balíčky zasílal na různá místa v různých amerických státech, čímž ztížil vyšetřování. U podobných případů má policie zpočátku problém spojit si jednotlivé útoky. Na fotografii ukázka jedné z jeho bomb.
Ve vězení se Kaczynski věnuje psaní. Podle svých slov lituje, že slábnou jeho "vzpomínky na hory, lesy, na kontakt s divokou přírodou". Fotografie byla pořízena během rozhovoru v roce 1999. Nyní mu je 81 let.
Foto: Aktuálně.cz / Federal Bureau of Investigation / FBI / Wikipedia / Public domain
Pavlína Nouzová Dan Poláček Pavlína Nouzová, Dan Poláček
25. 5. 2023 17:35
Učitelé ho označovali za matematický zázrak. Ve škole mu naměřili IQ 167, a tak přeskočil jeden ročník. Po letech se ale Theodore Kaczynski rozhodl, že unikne před moderním světem a bude žít v opuštěné chatě jako poustevník. Jeho posedlost dospěla tak daleko, že se pod přezdívkou Unabomber stal jedním z nejznámějších amerických teroristů. Před 45 lety poslal svou první dopisovou bombu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy