Foto: Ukrajinská města se ponořila do temnoty. Rusové likvidují transformační stanice

Foto: Ukrajinská města se ponořila do temnoty. Rusové likvidují transformační stanice
Současný Kyjev po setmění. Středeční masivní útok, při kterém Rusko vypálilo na Ukrajinu sedmdesát raket, v metropoli přerušil dodávky vody i elektřiny.
Rusové cíleně posílají své rakety na transformační stanice a vysokonapěťové rozvodny. Tím připraví o světlo a vodu největší počet lidí.
Kyjev bez proudu. Jediný pruh světla vytvářejí automobily na silnici. Dodávky elektřiny se opravářům podařilo obnovit až ve čtvrtek ráno.
Kyjev ale není jediný, s výpadky proudu se učí existovat i další ukrajinská města. Nejdéle Mykolajiv, který byl každodenně ostřelován už od jara. Na snímku sedí dvě ženy v mykolajivské kavárně.
Foto: Reuters
Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
25. 11. 2022 6:24
Rusové svými raketami decimují ukrajinskou infrastrukturu. Útočí na rozvody elektřiny, takže lidé po celé zemi zůstávají na mnoho hodin bez světla, tepla nebo vody. Aktuálně.cz ve fotogalerii ukazuje, jak to v potemnělých ukrajinských městech a na místech dopadů ruských raket vypadá.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zemřel fotograf František Dostál, proslul souborem Letní lidé z říční plovárny

Ve věku 84 let zemřel toto pondělí fotograf František Dostál, dokumentarista a reportér, který zachycoval absurditu všedního dne i neobyčejných setkání. Informovala o tom jeho partnerka Alena Vykulilová. Dostálovým nejslavnějším souborem je kolekce Letní lidé, který vytvořil mezi roky 1968 až 1990 ve Zlenicích na řece Sázavě. Dokumentoval v něm přes dvě desítky let rekreace obyčejných lidí na říční plovárně.

František Dostál se narodil roku 1938 v pražských Vršovicích, které se také staly jeho prvotní inspirací. Fotit začal v 60. letech, publikoval v řadě periodik. Námětem jeho tvorby byli především lidé pražských ulic a posázavští trampové, k nimž sám patřil. Pro jeho dílo byl typický jemný humor, často těžící z absurdních setkání nesourodých prvků na jednom obrazu.

Přestože se Dostál fotografii věnoval výhradně jako amatér, patří se svými více než 20 knižními tituly, bezpočtem novinových a magazínových ilustrací i bezmála 70 výstavami k nejpublikovanějším českým fotografům.

Studoval na průmyslové škole strojnické v letech 1953 až 1957, kde se poprvé seznámil s fotografií. V mládí byl aktivním sportovcem. Jako dorostenec se stal držitelem československého rekordu ve sprinterské štafetě a skákal do výšky. Téměř do důchodu pracoval jako konstruktér obráběcích strojů ve firmě Škoda Plzeň se sídlem v Praze.

Za výstavní aktivitu se stal členem mnoha fotoklubů - v Argentině, Brazílii, Jugoslávii, Německu, Polsku, Velké Británii, získal řadu čestných titulů a více než stovku ocenění. Roku 2008 obdržel cenu ministerstva kultury za celoživotní přínos amatérské fotografii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy