Foto: Divočina v srdci velkoměsta. Takto vypadal newyorský Central Park před sto lety

Foto: Divočina v srdci velkoměsta. Takto vypadal newyorský Central Park před sto lety
Úředníci potřebovali pomoci s přeměnou rozmanité krajiny na městský park. Rozhodli se proto vyhlásit architektonickou soutěž, do které se přihlásilo třiatřicet návrhů. Komise z nákresů nakonec vybrala ten, který předložili architekti Frederick Law Olmsted a Calvert Vaux. Plán kladl důraz na přírodu, rozsáhlé louky a zalesněné plochy měly místním přinést únik před neustávajícím ruchem města.
Údržbu parku komplikovala politika a počátkem 20. století začal Central Park upadat. Nesázely se nové rostliny, půda erodovala a cesty a vodní toky byly znečištěny. Situace se zlepšila až v roce 1934, kdy tehdejší starosta Fiorello H. La Guardia jmenoval Roberta Mosese komisařem pro správu newyorských parků. Moses získal peníze na rozsáhlé projekty po celém městě.
V polovině 19. století počet obyvatel New Yorku rychle rostl a na Manhattan mířilo mnoho imigrantů. Najít místo pro rozsáhlý park v přelidněném velkoměstě nebylo snadné. Na snímku lze vidět podobu Central Parku, jak ji zachycuje archivní malba vytvořená kolem roku 1870.
Jeden z nejznámějších prvků Central Parku, most s názvem Bow Bridge, je proslulý svým jedinečným designem.
Foto: Aktuálně.cz / Library of Congress / Public domain
Michaela Prešinská Dan Poláček Michaela Prešinská, Dan Poláček
21. 7. 2023 7:17
Central Park je jedním z mála míst v New Yorku, kam mohou lidé uniknout před městským ruchem. Před 170 lety byl pro park vyčleněn prostor v oblasti nynější čtvrti Manhattan, o pět let později se veřejnosti otevřela jeho první hotová část. Se současnou rozlohou 3,41 kilometru čtverečních se "plíce Velkého jablka" zapsaly mezi největší městské parky světa.
 

Právě se děje

Další zprávy