Rusové zuřivě útočí na rozbahněný Bachmut. Obávaná rasputica ohrožuje těžké stroje

Ukrajinský voják po salvě, kterou vypálil na ruské pozice u Bachmutu.
Čerstvé fotografie zachycují situaci na Donbase. Na tomto snímku ukrajinští vojáci v kabině obrněného vozu projíždějí skoro opuštěným Bachmutem. Před válkou mělo město 80 tisíc obyvatel, teď přežívají ve sklepích a bunkrech poslední zhruba tři tisíce lidí.
Ukrajinci minulou neděli překvapivě zaútočili u vesnic Jahidne a Berchivka severně od Bachmutu.
Jisté je, že boje jsou nyní velmi intenzivní. Ukrajinská protiofenziva začala poté, co vojáky v Bachmutu navštívil o víkendu velitel ukrajinských pozemních sil, generál Oleksandr Syrskyj.
Syrskyj ale v pondělí přiznal, že situace ukrajinských obránců města je složitá. "Navzdory značným ztrátám nepřítel zahájil ofenzivu s nejlépe vycvičenými útočnými jednotkami Wagnerovy skupiny, které se snaží prolomit obranu našich vojsk a obklíčit město," uvedl velitel ukrajinských pozemních sil.
Foto: Reuters
Martin Novák Martin Novák
28. 2. 2023 15:36
Od začátku loňského srpna ruští vojáci – hlavně příslušníci žoldnéřské Wagnerovy skupiny – dobývají Bachmut. Po půl roce to vypadalo, že město na východě Ukrajiny obklíčí, ale v posledních dnech Ukrajinci zahájili nečekaný protiútok. Mezitím povolily mrazy a v celé oblasti nastává obávaná rasputica: voda a bahno, tedy zkáza pro těžkou vojenskou techniku.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Na jižní Moravě se při bouřce objevil vzdušný vír, o tornádo zřejmě nešlo

V okolí Letovic na Blanensku se v pátek navečer při přechodu bouřkové oblačnosti objevila tromba, tedy vzdušný vír. O tornádo pravděpodobně nešlo, meteorologové zatím nemají potvrzený dotyk víru se zemí, řekl Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Hlášené nejsou ani žádné škody, řekl starosta Letovic Petr Novotný (TOP 09). Hasiči likvidovali v okolí na třech místech stromy popadané přes silnici.

Lidé sdíleli na internetu několik fotografií a videí zajímavého meteorologického jevu. "Je na nich vidět tromba pod bouřkovými oblaky a slabá rotace. Je těžké zjistit, zda se v krajině objevily i nějaké škody způsobené právě tímto případným tornádem. Zároveň se vyskytovaly škody způsobené silnějšími nárazy větru," řekl Hruška. Podle dosavadních zjištění tak meteorologové zatím hovoří o trombě. "Kdyby náhodou měla nějaký kontakt se zemí, tak to bylo jen na chvíli v lese a bylo by to jen velmi slabé tornádo," doplnil Hruška.

Bouřky se v pátek vyskytly ve více částech republiky, postupovaly od západu k východu a v této roční době jsou spíše vzácností. Vzdušné víry v podobě tromby nepáchají škody na rozdíl od tornáda. Lidé si těchto jevů všímají intenzivněji především po ničivém červnovém tornádu z roku 2021, které se prohnalo částí Břeclavska a Hodonínska. Nechalo za sebou devastující škody na majetku a také několik obětí na životech.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útočník Klapka se blýskl v AHL premiérovým hattrickem

Český hokejový útočník Adam Klapka zazářil v pátečním utkání nižší zámořské soutěže AHL premiérovým hattrickem a pomohl k domácí výhře celku Calgary Wranglers nad Hendersonem 5:1. Dvaadvacetiletý odchovanec pražské Slavie, který se vydal loni do Severní Ameriky z extraligového Liberce, byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Klapka loni v polovině května podepsal jako nedraftovaný volný hráč v NHL dvouletou nováčkovskou smlouvu s Calgary Flames. V přípravě za ně odehrál dva zápasy a nebodoval. Potom se přesunul na farmu do AHL. V 54 zápasech si připsal 12 branek a 11 asistencí. Šest gólů dal v posledních šesti duelech. Na premiéru v NHL čeká.

Zdroj: ČTK
Další zprávy