Lenin na kolorovaných fotkách: Parlament je žvanírna a kapitalisty pověsíme, říkával

Lenin na kolorovaných fotkách: Parlament je žvanírna a kapitalisty pověsíme, říkával
Jedním z pilířů Leninova přesvědčení byla až fanatická nenávist k náboženství. V březnu 1922, kdy v Rusku mnoho lidí umíralo na hlad a podvýživu, napsal: "Právě teď a jedině teď, kdy v hladových oblastech propuklo lidojedství a po cestách se válejí tisíce mrtvol, můžeme a musíme zabavit církevní cennosti, a to se zběsilou neúprosností."
Lenin se narodil 22. dubna 1870 jako Vladimir Uljanov ve městě Simbirsk na řece Volze, jihovýchodně od Moskvy. Když v roce 1924 zemřel, bolševici přejmenovalo město na Leninovu počest na Uljanovsk. Tak se jmenuje dodnes. Na snímku Lenin se svojí sestrou Olgou.
Kvůli obrovským hospodářským problémům Ruska Lenin v roce 1921 udělal ústupek ze své komunistické ideologie a v omezené míře povolil soukromé podnikaní. Nazval to Novou ekonomickou politiku. Jeho nástupce Stalin ji pak zrušil a nastolil kolektivizaci zemědělství a státem zcela ovládanou ekonomiku.
Leninova mrtvola s čestnou stráží. Tělo dodnes leží v mauzoleu na Rudém náměstí.
Foto: Aktuálně.cz / Olga Širninová / Klimbim (aka) / Flickr.com / Se souhlasem k použití
Dan Poláček Martin Novák Dan Poláček, Martin Novák
21. 1. 2024 15:26
Přesně před sto lety zemřel Vladimir Iljič Lenin. Revolucionář, z nějž komunistická propaganda učinila svoji ikonu a uctívanou modlu. A muž, který stál u zrodu bolševické diktatury a Sovětského svazu. Podívejte se na kolorované a málo známé historické fotografie tohoto politika.
 

Právě se děje

Další zprávy