Foto: Klidný protest přerostl před 60 lety v maďarské povstání. Sověti ho brzy utopili v krvi

Foto: Klidný protest přerostl před 60 lety v maďarské povstání. Sověti ho brzy utopili v krvi
Vcelku pokojná budapešťská demonstrace 23. října 1956 chtěla vyjádřit solidaritu se změnami v Polsku. Asi nikdo z účastníků netušil, co z ní během pár hodin vzejde. Demonstrace začala už dopoledne a postupně na ni přišlo 200 000 lidí. Demonstranti začali ničit symboly komunismu.
Začali odzbrojovat policisty a vojáky a zahájili povstání. Politbyro MSP požádalo Moskvu o pomoc a zatím jmenovalo premiérem populárního Imreho Nagye. Povstání se ale rychle rozšířilo do dalších měst.
Následující den do Budapešti vjely sovětské tanky a povstání se změnilo v boj za nezávislost. Až 28. října se podařilo vyjednat příměří, situace se zklidnila a Sověti se začali stahovat.
Dobový text agentury ČTK: "Kontrarevoluční fašistické živly uvrhly během několika dní Maďarsko do krvavé anarchie. První snímky vražd a zvěrstev, kterých se pučisté dopustili, připomínají nacistický teror a jsou důkazem toho, že tvář fašismu a jeho brutální prostředky se nemění."
Foto: ČTK
ČTK Reuters Obrazová sekce, ČTK, Reuters
23. 10. 2016 14:05
Po odhalení zločinů stalinismu v roce 1956 nastalo v sovětském bloku období tání. Studenti v Budapešti začali pořádat pravidelná shromáždění, na kterých stále hlasitěji projevovali nesouhlas s poměry. Žádali svobodné volby, zrušení cenzury, svobodu politickým vězňům, povolení politických stran, odstranění stalinistů, reformu zemědělství a odchod Rudé armády, která v zemi byla od konce druhé světové války. Budapešťská demonstrace 23. října 1956 přerostla v lidové povstání, jež se pokusilo vymanit zemi ze sovětského sevření. Chruščovovo vedení se rozhodlo pro intervenci a povstání s veškerým odporem bylo rozdrceno pomocí armády.
 

Právě se děje

před 48 minutami

Návrh na spojení agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism projedná vláda, plán kritizuje Hospodářská komora

Sestěhování agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism v České republice i v zahraničí by mělo v následujících třech letech přinést úsporu 138 milionů korun. Novinářům to před pondělním zasedáním vlády řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Kabinet v pondělí projedná přestěhování agentur CzechTrade a CzechTourism do státní budovy ve Štěpánské ulici v Praze, kde sídlí agentura CzechInvest. 

V neděli plánované sloučení ostře zkritizovala Hospodářská komora. "Projekt synergie, tedy sloučení státních agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism, kterým se v pondělí zabývá vláda, bude místo revoluční změny podpory podnikání a exportu pouhým sestěhováním těchto subjektů bez zásadních změn a důkladného auditu jejich fungování," uvedla komora v tiskové zprávě.

Vládní materiál podle Hospodářské komory například vůbec neřeší roztříštěné řízení podpory zahraničního obchodu tuzemských firem v zahraničí. Havlíček výtky odmítl, vyjádření komory má za velmi překvapivé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy