Foto: Klidný protest přerostl před 60 lety v maďarské povstání. Sověti ho brzy utopili v krvi

Foto: Klidný protest přerostl před 60 lety v maďarské povstání. Sověti ho brzy utopili v krvi
Vcelku pokojná budapešťská demonstrace 23. října 1956 chtěla vyjádřit solidaritu se změnami v Polsku. Asi nikdo z účastníků netušil, co z ní během pár hodin vzejde. Demonstrace začala už dopoledne a postupně na ni přišlo 200 000 lidí. Demonstranti začali ničit symboly komunismu.
Začali odzbrojovat policisty a vojáky a zahájili povstání. Politbyro MSP požádalo Moskvu o pomoc a zatím jmenovalo premiérem populárního Imreho Nagye. Povstání se ale rychle rozšířilo do dalších měst.
Následující den do Budapešti vjely sovětské tanky a povstání se změnilo v boj za nezávislost. Až 28. října se podařilo vyjednat příměří, situace se zklidnila a Sověti se začali stahovat.
Dobový text agentury ČTK: "Kontrarevoluční fašistické živly uvrhly během několika dní Maďarsko do krvavé anarchie. První snímky vražd a zvěrstev, kterých se pučisté dopustili, připomínají nacistický teror a jsou důkazem toho, že tvář fašismu a jeho brutální prostředky se nemění."
Foto: ČTK
ČTK Reuters Obrazová sekce, ČTK, Reuters
23. 10. 2016 14:05
Po odhalení zločinů stalinismu v roce 1956 nastalo v sovětském bloku období tání. Studenti v Budapešti začali pořádat pravidelná shromáždění, na kterých stále hlasitěji projevovali nesouhlas s poměry. Žádali svobodné volby, zrušení cenzury, svobodu politickým vězňům, povolení politických stran, odstranění stalinistů, reformu zemědělství a odchod Rudé armády, která v zemi byla od konce druhé světové války. Budapešťská demonstrace 23. října 1956 přerostla v lidové povstání, jež se pokusilo vymanit zemi ze sovětského sevření. Chruščovovo vedení se rozhodlo pro intervenci a povstání s veškerým odporem bylo rozdrceno pomocí armády.
 

Právě se děje

před 6 minutami

Piráti podají žalobu na Babiše kvůli výroku, že chtějí lidem nastěhovat do domů migranty. Michálek řekl, že politika se nesmí snížit na šíření lží

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

EU a USA vyřešily po 17 letech spor kolem výroby letadel, řekla šéfka EK

Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu okolo subvencování výroby letadel Airbus a Boeing. Před začátkem jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem to uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Obě strany na sebe v dlouholetém sporu uvalily cla.

"Toto jednání začalo průlomem okolo letadel. Tím skutečně otevíráme novou kapitolu v našich vztazích, protože u (výroby) letadel přecházíme od sporu ke spolupráci, po 17 letech sporů," prohlásila von der Leyenová. Agentura Bloomberg už ráno s odvoláním na své zdroje informovala, že se obě strany ve věci dohodly na pětiletém příměří.

Zdroj: ČTK
Další zprávy