Foto: Jak žije alternativní Berlín krátce před demolicí

Foto: Jak žije alternativní Berlín krátce před demolicí
Z nákupní zóny zbyla jen ruina.
Nevyužívaný areál se však postupně stal centrem pestrého kulturního a uměleckého života. Tacheles v sobě dnes skrývá útulné galerie, ateliéry a kavárny.
Pouliční umění
Odehrává se zde i pestrý noční život.
Foto: Reuters
Reuters Reuters, Monika Horáková
16. 8. 2010 16:14

Berlín - Bývalý squat a dnes centrum umění a alternativní kultury Tacheles se postupně stalo ikonou německé metropole. Ve válkou poničeném nákupním centru z roku 1908 se počátkem 90. let usídlili umělci a ruinu způsobem sobě vlastním oživili. Galeriím, malým kavárnám a ateliérům však nyní hrozí zánik. Nový investor chce na místě zchátralých budov postavit moderní hotel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy